Cílem studia je příprava vysoce kvalifikovaných hudebních umělců - skladatelů pro samostatnou tvůrčí činnost především v oblasti autonomní tzv
vážné hudby (akustické i elektroakustické), ale také hudby užitkové (tzn. scénické v oblasti divadla, filmu, počítačových her atd.) a částečně i v oblasti hudby non-artificiální (rocková a populární hudba); absolventi jsou navíc díky svému kulturnímu rozhledu schopni pracovat na nejrůznějších postech v rámci kulturních a uměleckých institucí, eventuálně jako hudební dramaturgové v oblasti kreativního průmyslu. Absolvent je navíc schopen pracovat v oblasti kreativních průmyslů, je schopen iniciovat, naplánovat, realizovat a řídit samostatné umělecké projekty. Příprava na odborně orientované povolání pedagogického směru pro stupeň základních uměleckých škol, konzervatoří, hudebních gymnázií a vysokých škol (hudebních akademií).
Profil uchazeče:
základním předpokladem pro přijetí do navazujícího stupně studia je – ještě ve větší míře, než u stupně bakalářského - talent, schopnost tvůrčí představivosti, kreativního uplatňování nabitých znalostí a dovedností. Uchazečem je absolvent bakalářského programu oboru Kompozice HF JAMU nebo příbuzného bakalářského programu JAMU či jiné VŠ, jehož bakalářská diplomová práce, bakalářský projekt a portfolio realizovaných kompozic vykazuje vynikající úroveň a jehož předložený záměr dalšího studia (téma diplomové práce a záměr absolventského projektu) dokazují vysokou úroveň kompozičního myšlení v národním a mezinárodním kontextu, s předpokladem schopnosti teoretické reflexe kompozičních postupů. Zájemce o studium prokáže znalost látky bakalářského stupně studia, bude prezentovat záměr studia, anotaci diplomové magisterské práce a záměr absolventského projektu, dále schopnost strukturovaného verbálního projevu a prezentační a komunikační dovednosti. Má zjevnou motivaci pro studium/obor a představu budoucího profesního uplatnění. Je vybaven znalostí jednoho světového jazyka na vysokoškolské úrovni s důrazem na hudební terminologii. Znalost informačních technologií výrazně přesahuje rámec běžných uživatelských kompetencí (schopnost pracovat s hudebními programy, s freeware a prezentačními programy, schopnost spravovat webové stránky, užívat internetové prostředí pro týmovou spolupráci).
Absolvent disponuje:
- komplexním přehledem o problematice oboru Kompozice v celé své škále v detailní úrovni,
- hlubokými znalostmi historie oboru,
- orientací v estetice umění včetně znalostí o vývoji uměleckých směrů,
- praktickými zkušenostmi získanými prací na fakultních nebo celoškolských projektech (sólové projekty, komorní a orchestrální projekty často s mezinárodní účastí) popř. zkušenostmi získanými studijním pobytem v zahraničí,
- základními schopnostmi tvorby,
- znalostí uměleckého prostředí a respektem k procesu umělecké tvorby,
- vysokým stupněm počítačové gramotnosti,
- podnikatelským přístupem,
- výbornou znalostí jednoho cizího jazyka včetně orientace v odborné terminologii a dostatečnou znalostí jazyka dalšího,
- určitým stupněm právního vědomí,
- upevněnými návyky pro orientaci a reflexi prostředí, v němž působí, vč. schopnosti analýzy a komunikace s různými zainteresovanými osobami
Absolvent se během studia setkává se zahraničními odborníky v oblasti hry na nástroj, komorní hry a dějin a literatury nástroje.
Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Studijní plán obsahuje předměty povinné, povinně volitelné a volitelné a povinné umělecké výstupy ze studia.
Podmínky pro řádné ukončení studia
Student musí získat 60 kreditů za každý rok studia a ukončit studium státní závěrečnou zkouškou z vybraných předmětů, obhajobou absolventského výkonu a obhajobou diplomové práce.
Obsah a rozsah závěrečné zkoušky:
Obhajoba absolventského projektu, Obhajoba diplomové práce, Teorie kompozice II., Filosofie umění
Skladba předmětů specializace je:
- povinné předměty
- povinně volitelné předměty
- volitelné předměty
Povinné předměty:
skládají se z:
- základních teoretických předmětů profilujícího základu (profilace Z)
- předmětů profilujícího základu (profilace P)
- povinných předmětů programu/specializace
Student je povinen splnit VŠECHNY tyto předměty v semestrech ve kterých jsou uvedeny, výjimky z tohoto pravidla určuje Studijní a zkušební řád.
Povinně volitelné předměty:
Typicky cizí jazyky, nebo skupiny předmětů podle zaměření studia v dané specializaci.
Student je povinen splnit VŠECHNY tyto skupiny předmětů v semestrech ve kterých jsou uvedeny, podmínky jednotlivých skupin jsou blíže popsány v popisu skupin, výjimky z tohoto pravidla určuje Studijní a zkušební řád.
Volitelné předměty:
Předměty které je vhodné v dané specializaci studovat, student si tyto předměty zapisuje podle svého uvážení, ideálně v semestrech u předmětu uvedených, není-li semestr u předmětu uveden, je libovolný. Je možné vybírat též z celofakultní nabídky volitelných předmětů:
https://is.jamu.cz/auth/predmety/sablony?fakulta=5451;uzel=121895 Zápisem volitelného předmětu vzniká povinnost tento předmět studovat, výjimky z tohoto pravidla určuje Studijní a zkušební řád.
Skladba předmětů v jednotlivých semestrech studia by měla v součtu povinných, povinně volitelných a volitelných předmětů tvořit minimálně 30, maximálně však 40 kreditů, výjimky z tohoto pravidla určuje Studijní a zkušební řád.