Představení studijního programu

ČINOHERNÍ HERECTVÍ

Studium činoherního herectví je organizováno ve čtyřech samostatných ateliérech.

Při respektování základní společné linie volí každý ateliér specifickou a osobitou cestu při aplikaci metod herecké tvorby a její charakter je určován osobností konkrétního vedoucího.

Ateliér Niky Brettschneiderové

Ateliér Oxany Smilkové

Ateliér Aleše Bergmana

Ateliér Lukáše Riegra

FYZICKÉ DIVADLO

V ak. roce 2023/24 se specializace Fyzické divadlo neotevírá

Při zápisu je nutné předložit motivační dopis a také tvůrčí portfolio. Přijímací řízení je dvoukolové. První kolo má formu dvoudenního workshopu, kde je kladen důraz na interpretační schopnosti uchazečů. Druhé kolo je pohovorem, ve kterém uchazeč rozpracuje koncepci hypotetické inscenace na základě tématu zadaného současně s pozvánkou do tohoto kola. Zde je kladen důraz na schopnost konceptuálního uvažování o divadelní inscenaci a její praktické realizaci. Také se prověřují znalosti o fyzickém divadle, novém cirkusu a současném tanci.

MUZIKÁLOVÉ HERECTVÍ

Přijímací řízení probíhá dvoukolově ze všech tří disciplín, tedy z části herecké, pěvecké a taneční. Komise nehledá skvělé tanečníky a zpěváky, ale talentované a otevřené uchazeče, kteří jsou schopni se dále vzdělávat. Během přijímacího řízení se zkoumají předpoklady pro studium, kreativita, pohybová a hlasová vybavenost.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení 2021 magisterské obory
Termín podání do půlnoci 30. 11. 2020

  • Informace o přijímacím běhu

    Přijímací řízení pro rok 2021 na magisterské obory Divadelní fakulty

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
    Předpoklady pro přijetí ke studiu

    - výrazné talentové předpoklady pro zvolený obor;

    - úplné středoškolské vzdělání nebo úplné středoškolské odborné vzdělání ukončené maturitou;

    - intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor);

    - dobrá zdravotní a fyzická dispozice.

    Podmínky pro přijetí cizinců ke studiu (s výjimkou uchazečů ze Slovenské republiky)

    Při přijímání cizinců ke studiu v bakalářském a navazujícím magisterském studijním programu musí děkan dodržet splnění závazků, které vyplývají z mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.

    V případě, že se nejedná o akreditovaný studijní program pro cizince v cizím jazyce, a studenti – cizinci tedy budou studovat v českém jazyce, tj. za stejných podmínek jako čeští studenti, jsou povinni složit ověřovací zkoušku znalostí českého jazyka na Katedře cizích jazyků HF JAMU (zkouška je zpoplatněna částkou 3 000 Kč) a předložit potvrzení o vykonání požadované zkoušky z českého jazyka dle stanovených podmínek nejpozději v den přijímací zkoušky na DF JAMU. Uznány mohou být téžzkoušky odpovídající úrovně složené na Univerzitě Karlově (ÚJOP), Masarykově univerzitě (Kabinet češtiny pro cizince), a rovněž maturitní zkouška z českého jazyka složená v ČR. Požadována je úroveň B1 podle SERR/CEFRL (Společného evropského referenčního rámce pro jazyky).

    Průběh přijímacího řízení

    Přijímací řízení na Divadelní fakultu JAMU je zpravidla dvoukolové.

    Ve výjimečných případech může děkan fakulty rozhodnout o konání III. kola přijímacího řízení.

    Termíny přijímacího řízení

    1. kolo přijímacích zkoušek pro čtyřleté magisterské studium se uskuteční v průběhu ledna a února 2021

    2. kolo přijímacích zkoušek pro čtyřleté magisterské studium se uskuteční v průběhu března a dubna 2021

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
    Způsob hodnocení výsledků přijímacích zkoušek a vyrozumění uchazečů

    Všechny dílčí části jednotlivých kol přijímací zkoušky se hodnotí bodovým systémem. Každé kolo přijímací zkoušky se hodnotí samostatně (body za jednotlivá kola se nesčítají!) přičemž platí, že pro postup do druhého kola musí uchazeč o studium získat minimálně 60 bodů z celkových 100 bodů (netýká se studijních programů a specializací, u kterých je možné o přijetí či nepřijetí uchazečů rozhodnout již po prvním kole přijímacího řízení). Ve druhém kole je bodová hranice pro přijetí stanovena opět na 60 bodů (není-li dále stanoveno jinak). Na základě získaných bodů je určeno pořadí uchazečů a je přijímáno tolik uchazečů, kolik je pro obor z kapacitních důvodů stanoveno. Po každém kole je zpracováno pořadí uchazečů, které je následně zveřejněno na webových stránkách JAMU.

    Kromě uveřejnění pořadí uchazečů na webových stránkách JAMU u jednotlivých kol přijímací zkoušky jsou všichni uchazeči vyrozuměni o výsledku přijímacího řízení, a to:

    po 1.kole přijímací zkoušky dostávají uchazeči:

    a) kteří postupují do II. kola - vyrozumění o postupu do II. kola s informací o jeho termínu a zadáním konkrétních pracovních úkolů bude provedeno zveřejněním prostřednictvím aplikace E-přihláška;

    b) kteří nepostupují do II. kola - rozhodnutí o nepřijetí ke studiu (doporučeně na adresu trvalého bydliště)

    po 2.kole přijímací zkoušky dostávají uchazeči:

    - rozhodnutí děkana DF o přijetí ke studiu do aplikace E-přihláška nebo doporučeně na adresu trvalého bydliště v případě, že je přijímací zkouška na daný obor studia tímto druhým kolem ukončena.

    - rozhodnutí děkana DF o nepřijetí ke studiu do aplikace E-přihláška a doporučeně na adresu trvalého bydliště v případě, že je přijímací zkouška na daný obor studia tímto druhým kolem ukončena.

    Výsledky zveřejněné na webových stránkách fakulty (http://is.jamu.cz) mají jen informativní charakter. PROTI VÝSLEDKU PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ ZVEŘEJNĚNÉMU PŘEDBĚŽNĚ V INFORMAČNÍM SYSTÉMU JAMU A NA WEBU DIVADELNÍ FAKULTY SE TEDY NELZE ODVOLAT!!!

Studium

  • Uplatnění absolventa

    ČINOHERNÍ HERECTVÍ

    Profesní oblasti, ve kterých může absolvent uplatnit získané vzdělání:

    - Herecké angažmá v divadelních souborech

    - Herecké výkony ve filmu, v televizi a ve videoprodukci (nová média)

    - Herecké výkony v rozhlase a v audioprodukci (voiceover, audioknihy)

    - Moderování

    - Dabing

    - Vedení amatérských souborů

    - Vedení kurzů specifických hereckých dovedností

    - Vysokoškolský pedagog

    - Doktorské studium

    Absolventi činoherního herectví dokážou ve své vlastní umělecké tvorbě kritickým a originálním způsobem prakticky využívat prvky různých hereckých metod a teorií. Orientují se v problematice odborné analýzy divadelních inscenací a hereckého výkonu a mají schopnost samostatné analýzy odborného textu. Zvládnou stanovit vhodnou metodu pro hereckou interpretaci konkrétního textu a jsou schopni jejího praktického provedení na profesionální úrovni. Současně vykazují vysokou hlasovou i pohybovou vybavenost a jsou schopni tvůrčí spolupráce s hereckými partnery i s užším inscenačním týmem při vzniku inscenace. Při své práci budují linii vlastního názoru a svou tvorbou se podílí na výzkumu umění.

    FYZICKÉ DIVADLO

    V ak. roce 2022/23 se specializace Fyzické divadlo neotevírá

    Absolventi jsou dále schopni erudovaně spolupracovat s umělci z jiných oborů a komunikovat s produkcemi a vedeními divadel či festivalů. Při práci pod vedením jiných umělců (režisérů či choreografů) zvládají samostatně pracovat a osvojit si jejich umělecký a filosofický záměr. Po vystudování tak část absolventů míří do divadla a paralelně se věnují vlastní tvorbě. Další budují svou kariéru jako nezávislí scéničtí tvůrci v oblasti fyzického divadla, tance, nového cirkusu či komediálního divadla. V České republice i v zahraničí.

    ZNÁMÍ ABSOLVENTI

    Jazmína Piktorová

    Ekaterina Plechková

    Viktor Černický

    Pavol Seriš

    Alexandr Stankov

    MUZIKÁLOVÉ HERECTVÍ

    Absolvent Muzikálového herectví opouští školu jako komplexně připravený umělec schopný ve své práci spojovat více žánrů - herectví, pohyb a zpěv. Díky této kombinaci bude jeho práce pestřejší a na trhu práce bude mít také vyšší šanci na zajímavé uplatnění.

    ZNÁMÍ ABSOLVENTI

    Roman Vojtek

    Jitka Čvančarová

    Daniela Šinkorová

    Dušan Vitázek

    Radka Coufalová

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    ČINOHERNÍ HERECTVÍ

    • Cílem studia je připravit vysoce kvalifikované dramatické umělce.

    • Studenti si osvojí nezbytné dovednosti pro jevištní tvorbu na profesionální úrovni.

    • Studium je završeno absolventským výkonem ve Studiu Marta nebo v Divadle na Orlí.

    • Během studia si posluchači osvojí znalosti z historie a současnosti českého a světového divadla a schopnost reflexe a analýzy hereckých postupů, které jsou připraveni tvůrčím způsobem aplikovat a dále rozvíjet.

    • Výuka probíhá ve čtyřech samostatných ateliérech, jejichž metodika je určována osobností konkrétního vedoucího.

    První dva roky studia zahrnují získání základních psychofyzických schopností a dovedností s postupným zřetelem k vytváření jevištní postavy.

    Druhé dva roky studia rozvíjí tyto schopnosti a směřují ke komplexní týmové herecké tvorbě, včetně dalšího posilování teoretického zázemí této tvorby.

    Studenti jsou vedeni k ovládání vnitřní a vnější herecké techniky, učí se zvládat problematiku herecké postavy, situačního kontextu, motivace jednání, podtextu atd. Během studia pracují nejen s pedagogy, ale také se studenty režie na přípravě dialogů, etud a celých inscenací, ve kterých se postupně zvyšuje rozsah a náročnost uměleckých úkolů. Práce vede k nalézání osobního tématu a formulování společné generační výpovědi. K prohlubování jejich tvořivé individuality přispívá budování schopnosti reflexe a sebereflexe procesu herecké tvorby, související nakonec i s nalézáním východisek diplomové práce.

    Cílem studia je vychovat svobodnou tvůrčí osobnost, vybavenou předpoklady pro profesionální působení v oboru, a zároveň individualitu otevřenou novým přístupům a podnětům, včetně potřeby stálého vzdělanostního růstu.

Základní údaje

Zkratka
Her_Tvo:M
Typ
magisterský
Profil
akademický
Titul
MgA.
Doba studia
4 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

24
odhadovaný počet přijatých
90
počet aktivních studentů

Divadelní fakulta
Program zajišťuje
Garant programu