DSCZ402 Kostým I

Divadelní fakulta
zima 2023
Rozsah
1/1/4. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Mgr. Jana Preková (přednášející)
Garance
doc. MgA. Marie Jirásková, Ph.D.
Ateliér scénografie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér scénografie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Rozvrh
Út 13:00–14:30 uc_C, Pá 10:15–11:45 uc_C
Předpoklady
Úspěšné absolvování Scénografie, Kostýmní designu, Performance nebo Architektury v Bakalářském stupni
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V rámci tohoto semestru je cílem kurzu zkoumat kostým a téma rolí v současných politicko - sociálních a technologických souvislostech, které silně ovlivňují, formují současnou kulturní a existenciální situaci člověka. Hrdinkami/ny se stávají nejen lidé ale i neantropocentrické bytosti, děje, entity, realita existence živého je rozšířena i při ztrátě ekologických a etických hodnot. Tato dychotomie a další důsledky, které studenti zkoumají tvoří nové civilizační a kulturní rámce. Kostým a tělo jsou zásadním tvaroslovím kulturních hodnot, kterými je možno manipulovat společnost. Téma politiky těla, trans formací a queer světů je zkoumáno a zpracováváno s příklonem k novým technologiím, měnícím možnosti tvorby.
Výstupy z učení
Studentky se orientují v uměleckých, technologických, komunikačních a organizačních dovednostech. Jsou schopny základně formuloovat témata v širokém kontextu nových obsahů jdoucích napříč obory. Orientují se v esenciálních kvalitách a problémech současné kulturně - politické, sociálně - duchovní, fechnologicko - environmentální a etické problematice. Autorsky formulují zvolená témate, komunikují je v týmové spolupráci. Přinášejí nová obsahová i formální či technologická řešení zvolených témat. Experimentují na bázi tělesnosti, tvoří situace v prostoru, kostýmy, objekty, techologicky zpracované na nejvyšší možné úrovni poskytnuté školou. Oborově přesahují do volného umění a módy.
Osnova
  • Časová struktura výuky je individuální a jednotlivé bloky překrývají a doplňují: 1.-4. týden: hledání a formulace tématu 2.-6.týden: imaginace, asociativní práce s materiálem, skici, hledání možností vyjádření, stálá revize témat. 1.-4.týden: sběr referenčního materiálu, texty, obrazová a materiálová databanka 5.-6.týden: průběžná písemná reflexe/ esej/deník, ukončení první interpretační fáze projektu 6._8. týden: revize obsahu, formy a souvislostí, zmíněných v cíli předmětu, přechod do reálného prostoru – sociokulturní vztahy prostředí.
  • 9.-11.týden: výrobní dokumentace projektu / technické aspekty technická a výtvarná relizace objektů 11. týden: písemná reflexe projektu / esej 12.-13. týden: výroba kostýmu, obrazové, multimediální zpracování tématu, příprava prezentace 13. týden: finalizace projektu: fotodokumentace, instalace projektu, reflexe (3 stránky)
Literatura
  • L. Kybalová, Encyklopedie módy, 1973. info
  • L. Kybalová, Dějiny odívání, 1996. info
  • Fashion Today, Colin Mc Dowel, Phaidon, London 2000 The fashion book, Phaidon 1998. info
  • Století módy, Ch. Sellingová, Slovárt 2000 The story of World opera, London 1961. info
Výukové metody
Výzkum uměním, projektová výuka, práce s textem kontaktní výuka, diskusní metody, samostatné práce studentů, umění spolupráce.
Metody hodnocení
Klasifikovaný zápočet na základě odevzdání a veřejné prezentace zadaného projektu při veřejných klauzurách, reflexe (3 stránky)
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2024.