DRTLX07 Současná televizní tvorba

Divadelní fakulta
léto 2026
Rozsah
0/2/2. 2 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
prof. MgA. Hana Slavíková, Ph.D. (přednášející)
MgA. Bc. Markéta Sára Valnohová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Mgr. Jan Gogola
Ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scénaristiky – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scénaristiky – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
EVER( DRTZX07 Současná televizní tvorba )
základní orientace v české a světové televizní tvorbě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v zimním semestru (podle předpokladu "EVER")
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Student získá přehled o aktuální tvorbě především veřejnoprávních televizí. Dokáže podrobně dramaturgicky analyzovat přednosti a slabiny vybraných pořadů. Je schopen navrhnout konstruktivní řešení. Sám vytvoří námět a pilotní scénář televizního cyklu.
Výstupy z učení
Student je schopen vyjmenovat a popsat vybrané cyklické a solitérní televizní pořady. Dokáže srovnat české a zahraniční formáty. Je schopen dramaturgicky pojmenovat přednosti a nedostatky vybraného díla. Dokáže navrhnout dramaturgické řešení vývoje cyklického pořadu. Je schopen vytvořit scénář pilotního dílu televizního pořadu dle programového zadání.
Osnova
Dramaturgické zkoumání programových schémat širokého spektra televizních kanálů, včetně hlediska potenciálního uplatnění námětů a scénářů televizních cyklů, vznikajících v rámci semináře. Systematická práce na vytvoření kvalitního námětu a pilotního scénáře audiovizuálního cyklického pořadu, odpovídajícího profesionálním parametrům. Součástí výuky je komunikace s dramaturgy a programovými pracovníky televizí, konfrontace tvůrčího záměru s reálnými požadavky a nároky televizních produkcí.
Literatura
  • Bourdieu P.: O televizi, Doplněk, Brno 2002. info
  • Jason MITTELL: Genre and Television. Routledge 2004. info
  • Jerry MANDER: Čtyři důvody pro zrušení televize.Doplněk.2000. info
  • John TULLOCH: Television drama. Agency, Audience and Myth. Routledge. 1990. info
  • Mark JANCOVICH ed.: Quality Popular Television. British Film Institute 2003. info
  • Tony Verna: Global television. How to create effective television for the future.Focal Press. London. Boston. 1993. info
  • Jeremy Orlebar: Kniha o televizi, AMU v Praze. 2012. ISBN 978-80-7331-246-6
  • JOHNSTON, Carla B. International television co-production: from access to success. Boston: Focal Press, 1992, 108 s. ISBN 0-240-80110-5. info
Výukové metody
Forma výuky: Seminář
Metody výuky: Kritické myšlení,dramaturgická analýza, interpretace,samostatná scenáristická a dramaturgická práce studentů, diskuzní metody, brainstorming.
Pravidelná výuka
Počet hodin kontaktní výuky týdně: 2
Počet hodin samostatné práce studenta týdně: 2
Metody hodnocení
Klasifikovaný zápočet na základě docházky, písemných analýz pořadů, pilotního scénáře jednoho dílu televizního cyklu dle vlastního námětu.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2025.