DRTLX07 Současná televizní tvorba

Divadelní fakulta
léto 2025
Rozsah
0/2/2. 2 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
prof. MgA. Hana Slavíková, Ph.D. (přednášející)
MgA. Bc. Markéta Sára Valnohová (přednášející)
Garance
prof. Mgr. Jan Gogola
Ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scénaristiky – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scénaristiky – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
EVER( DRTZX07 Současná televizní tvorba )
základní orientace v české a světové televizní tvorbě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v zimním semestru (podle předpokladu "EVER")
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Student získá přehled o aktuální tvorbě především veřejnoprávních televizí. Dokáže podrobně dramaturgicky analyzovat přednosti a slabiny vybraných pořadů. Je schopen navrhnout konstruktivní řešení. Sám vytvoří námět a pilotní scénář televizního cyklu.
Výstupy z učení
Student je schopen vyjmenovat a popsat vybrané cyklické a solitérní televizní pořady. Dokáže srovnat české a zahraniční formáty. Je schopen dramaturgicky pojmenovat přednosti a nedostatky vybraného díla. Dokáže navrhnout dramaturgické řešení vývoje cyklického pořadu. Je schopen vytvořit scénář pilotního dílu televizního pořadu dle programového zadání.
Osnova
  • Dramaturgické zkoumání programových schémat širokého spektra televizních kanálů, včetně hlediska potenciálního uplatnění námětů a scénářů televizních cyklů, vznikajících v rámci semináře. Systematická práce na vytvoření kvalitního námětu a pilotního scénáře audiovizuálního cyklického pořadu, odpovídajícího profesionálním parametrům. Součástí výuky je komunikace s dramaturgy a programovými pracovníky televizí, konfrontace tvůrčího záměru s reálnými požadavky a nároky televizních produkcí.
Literatura
  • Bourdieu P.: O televizi, Doplněk, Brno 2002. info
  • Jason MITTELL: Genre and Television. Routledge 2004. info
  • Jerry MANDER: Čtyři důvody pro zrušení televize.Doplněk.2000. info
  • John TULLOCH: Television drama. Agency, Audience and Myth. Routledge. 1990. info
  • Mark JANCOVICH ed.: Quality Popular Television. British Film Institute 2003. info
  • Tony Verna: Global television. How to create effective television for the future.Focal Press. London. Boston. 1993. info
  • Jeremy Orlebar: Kniha o televizi, AMU v Praze. 2012. ISBN 978-80-7331-246-6
  • JOHNSTON, Carla B. International television co-production: from access to success. Boston: Focal Press, 1992, 108 s. ISBN 0-240-80110-5. info
Výukové metody
Forma výuky: Seminář
Metody výuky: Kritické myšlení,dramaturgická analýza, interpretace,samostatná scenáristická a dramaturgická práce studentů, diskuzní metody, brainstorming.
Pravidelná výuka
Počet hodin kontaktní výuky týdně: 2
Počet hodin samostatné práce studenta týdně: 2
Metody hodnocení
Klasifikovaný zápočet na základě docházky, písemných analýz pořadů, pilotního scénáře jednoho dílu televizního cyklu dle vlastního námětu.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2021, léto 2022, léto 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.jamu.cz/predmet/difa/leto2025/DRTLX07