H601852Nz Komorní hra I

Hudební fakulta
zima 2015
Rozsah
0/2. 3 kr. 3 z 7. Ukončení: z.
Vyučující
prof. MgA. Martin Opršál (přednášející)
Garance
Katedra bicích nástrojů – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Katedra bicích nástrojů – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Rozvrh
Pá 12:40–13:25 S19, Pá 13:30–14:15 S19
Předpoklady
EVER ( H601852Nl Komorní hra I )
* předchozí znalosti interpretace komorní hudby
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v letním semestru (podle předpokladu "EVER")
Mateřské obory/plány
Osnova
 • Smyslem předmětu je vytvoření a upevnění schopnosti ansámblové hry, která je odlišná od hry sólové a hry ve velkém orchestru. Studenti si též osvojí práci s některými bicími nástroji, se kterými např. v hlavním oboru nepřijdou do styku. Bohatší instrumentář je nutí vnímat a vytvářet různé zvukové barvy a kombinace, učí je lepší práci při výběru nástrojů, se zvukem, s výběrem paliček atd. Hra v souboru přispívá i k větší rytmické pregnanci.

  ZIMNÍ SEMESTR
  Po zjištění schopností a znalostí nově přijatých studentů následuje jejich zařazení do dvou- až tříčlenných buněk, podle momentálního početního stavu.

  U málo pokročilých studentů vytvořit schopnost hrát a ve všech aspektech spolupracovat s jiným subjektem. Studium drobnějších technických skladeb, s důrazem na preciznost a vzájemný kontakt hráčů (G. Kósa: Early Music for Percussion - Musica Budapest, J. Stojko: Skóla - PWM Warszawa, E. Keune: skladby pro dva malé bubny z Kleine Trommel - DVfM, A.&J. Phillidor: Pochod pro dva páry tympánů - Josef Marx, M. Piňos: Studie pro 2 bicí - nevydáno, rukkopis, T. Gauger: Wellington 22 - Tom Gauger, V. Zouhar: Rytmy pro dva - nevydáno, rukopis, G. Stout: Triptych - Studio 4, W. Stadler: Mallets in Company - Schott).

  U pokročilejších studentů možnost zařazení ke studentům druhého ročníku a studium jednodušších koncertních skladeb pro dua, příp. tria: R. O´Meara: Wooden Music (Music for Percussion), V. Zouhar: Duny (nevydáno, rukopis), P. Wlosok: Good Morning, Mr. Steve Reich (nevydáno, rukopis), J. Kollert: Naima (Alea Music Praha), B. Mollenhof: One Notch Higher(Kendor Music), S. Reich: Piano Phase, Nagoya Marimbas (Boosey & Hawkes), T. Roeder: Change (Zimmerman), Z. Pololáník: Pulsazione (nevydáno, rukopis).

  U všech studentů v případě potřeby povinnost účinkování ve fakultním Souboru bicích nástrojů (viz další semestry).

  LETNÍ SEMESTR
  V návaznosti na předchozí semestr i nadále práce v malých skupinách, s důrazem na preciznost, vzájemný kontakt hráčů, zvukovou pestrost a vynalézavost.

  U méně pokročilých skupin výběr z dříve uvedených koncertních skladeb (viz 1. roč. - zimní semestr), a koncentrace na bezproblémové začlenění těchto studentů do Souboru bicích nástrojů, např. individuální přednášky.

  U nejpokročilejších skupin studium náročných a virtuozních skladeb, možno použít i ve studijních předmětech #Hra na nástroj" a #Interpretační seminář": N. J. Živković: Ultimatum II (Musica Europea), M. Ištvan: Capriccio pro vibrafon, marimbu a bicí (nevydáno, rukopis), A. Pape: Marrrrimba Rrrrock (Wilhelm Hansen Copenhagen), T. Takemitsu: Rain Tree (Schott), Ch. Vigneron: Heaven´s Devil (Vigneron), W. Heider: Kleinwelt (nevydáno, rukopis), T. Ichianagi: Wind Trace (Schott), H. Kulenty: Arcus (PWM).

  V oblasti melodických bicích nástrojů podpora tvorby transkripcí samotnými studenty. Výběr např. z klavírní literatury - vhodné pro dua, drobné orchestrální skladby - vhodné pro tria. Z existujících transkripcí např. J. W. Hässler: Sonáta C dur (Zimmermann), W. A. Mozart: Čtyři německé tance (Zimmermann), J. H. Fiocco: Allegro (Breitkopf & Härtel), C. Debussy: Arabeska č.1 (nevydáno, rukopis), M. Ravel: Pavana za mrtvou infantku (nevydáno, rukopis).

  Nadále v případě potřeby povinnost účinkování ve fakultním Souboru bicích nástrojů.
Literatura
 • Hladík, Petr: Notace a interpretace hudby pro bicí nástroje ve 20. století - diplomová práce, JAMU Brno, 2001. info
Výukové metody
hromadná výuka, koncertní vystoupení
Metody hodnocení
zápočet
klasifikovaný zápočet - komisionální
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023, zima 2024.