H60222 Makroekonomie

Hudební fakulta
léto 2024
Rozsah
3/0/1. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Vojtěch Müllner, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Ing. MgA. Lucie Pešl Šilerová, Ph.D.
Katedra hudební produkce – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Katedra hudební produkce – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Rozvrh
Po 16:00–18:25 006/A
Předpoklady
Absolvování předmětu Mikroekonomie
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout studentovi přehled o fungování národního hospodářství, o jeho vnitřní struktuře a souvislostech, stejně tak o poruchách, které v něm mohou nastat a o možných typech hospodářské politiky a jejích cílech. Cílem je rovněž poskytnout stručný, ale spolehlivý přehled o fungování finančního trhu, jeho předpokladech, ale i návaznostech. Makroekonomie je jako součást ekonomické teorie jedním ze základních pilířů pro navazující předměty.
Výstupy z učení
Student po absolvování pochopí základní souvislosti fungování národního hospodářství a předpoklady pro jeho rovnováhu jak v hmotné, tak ve finanční rovině. Bude mít představu o měření výstupu z ekonomiky a bude schopen posoudit jeho úroveň v konkrétních případech a odvodit z těchto znalostí vlastní představu o stavu jednotlivých ekonomik. Porozumí pojmům, které jsou užívány v souvislosti s hodnocením ekonomik v médiích a bude schopen odlišit pravdivé zprávy od zavádějících. Seznámí se s běžnými poruchami v národním hospodářství a bude se orientovat v aktuálních typech hospodářské politiky moderních států. Rovněž získá přehled o chodu finančních trhů, ze kterých bude schopen vyvodit praktické znalosti pro svou další činnost. V neposlední řadě získá přehled o mezinárodních souvislostech a vzájemném propojení národních ekonomik.
Osnova
  • 1 Úvod do makroekonomie. Způsoby měření výkonnosti ekonomiky 2 Rovnováha ekonomiky 3 Určení produktu pomocí celkových výdajů 4 Ekonomický růst 5 Poptávka po penězích a nabídka peněz v ekonomice 6 Inflace a metody jejího měření 7 Makroekonomická hospodářská politika. 8 Fiskální politika - cíl, nástroje, očekávané a skutečné efekty 9 Monetární politika - cíl, nástroje, očekávané a skutečné efekty 10 Rozdělovací procesy v ekonomice a důchodová politika státu 11 Otevřená ekonomika - mezinárodní obchod a platební bilance 12 Měnové kursy a mezinárodní finanční systém 13 Teorie ekonomické integrace a její aplikace v Evropě.
Literatura
    povinná literatura
  • FUCHS, K., TULEJA, P.: Základy ekonomie. Praha, Ekopress 2003. ISBN 80- 86119-74-2. info
    doporučená literatura
  • FUCHS, K., TULEJA, P.: Základy ekonomie. Průvodce a cvičebnice k učebnici. Praha, Ekopress 2004. ISBN 80-86119-88-2. info
Výukové metody
Přednášky s navazujícím seminářem. Přednáška seznamuje studenty s tématem dle osnovy, v semináři se ověřuje jeho porozumění a současně je místem pro aktivní účast studentů a pro dotazy a diskusi o probírané látce.
Metody hodnocení
V průběhu semestru průběžné ověřování úrovně znalostí studentů cestou komunikace s pedagogem. Závěrem je ústní zkouška dle předem zveřejněných otázek.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2025.