DIFA:DVDZ203 Speciální pedagogika - Informace o předmětu
DVDZ203 Speciální pedagogika
Divadelní fakultazima 2021
- Rozsah
- 2/0/2. 2 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Pavla Pitnerová, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Veronika Broulíková
Ateliér výchovné dramatiky Neslyšících – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér výchovné dramatiky Neslyšících – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění - Rozvrh
- St 10:15–11:45 201
- Předpoklady
- EVER( DVDL203 Speciální pedagogika )
Studenti navazují na znalosti z oboru biologie člověka, propojují vědomosti z oboru psychologie - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v letním semestru (podle předpokladu "EVER") - Mateřské obory/plány
- Divadlo a výchova pro Neslyšící (program DIFA, Div_vych:B)
- Výchovná dramatika pro Neslyšící (program DIFA, B-DRAUM)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je získání základních vědomostí o problematice integrace a inkluze v současném vzdělávacím systému v ČR. Dále pak osvojení teoretických znalostí a praktických dovedností nezbytných pro úspěšnou organizaci prostředí a výuky v třídě integrující žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Po absolvování tohoto předmětu studenti získají přehled o možnostech podpory osob se zdravotním postižením s přihlédnutím k jejich specifickým potřebám podle typu jejich postižení (zrakové postižení, sluchové postižení, tělesné postižení, specifické poruchy učení apod.).
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování předmětu schopen: - identifikovat a shrnout důležité rysy hlavních období historie vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami; - určit a popsat současné domácí a zahraniční vzdělávací trendy; - navrhnout konkrétní možnosti podpory žáka se speciálními vzdělávacími potřebami ve výuce; - bude mít přehled o školách a školských zařízeních pro edukaci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami; - bude znát základní legislativu, která určuje vzdělávání v ČR.
- Osnova
- • Současné pojetí speciální pedagogiky, systém péče o osoby s postižením, možnosti vzdělávání, legislativa. • Základní terminologie ve speciální pedagogice. • Obecné podmínky pro výchovu a vzdělání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami včetně legislativního rámce v ČR. Zákony, vyhlášky, Rámcové vzdělávací programy. • Pedagogicko-psychologické poradenské služby v ČR: Školní poradenská pracoviště, Školská poradenská zařízení (PPP, SPC, SVP). • Somatopedie: definice, etiologie, klasifikace, diagnostika a charakteristika pohybových vad. Mozková obrna - formy, kombinované postižení. Chronická onemocnění: epilepsie, alergická a astmatická onemocnění. Vzdělávání žáků s tělesným postižením a zdravotním znevýhodněním. • Psychopedie: definice, etiologie, klasifikace, diagnostika a charakteristika jednotlivých stupňů mentální retardace. Downův syndrom. Vzdělávání žáků s mentálním postižením.
- Literatura
- doporučená literatura
- Vágnerová, M.: Psychopatologie pro pomáhající profese, Portál 2004. info
- neurčeno
- Michalík, J. a Baslerová P. Katalog podpůrných opatření pro žáky s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu zdravotního nebo sociálního znevýhodnění: obecná část. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. ISBN 978-80-244-4654-7.
- Bartoňová, M., P. Pitnerová, M. Vítková. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami ve středním školství. Texty k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido, 2013. 259 s. ISBN 978-80-7315-243-7.
- Výukové metody
- přednáška, cvičení
- Metody hodnocení
- zkouška-písemný test
- Statistika zápisu (zima 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.jamu.cz/predmet/difa/zima2021/DVDZ203