D60345 Filozofie a post-moderní situace

Divadelní fakulta
léto 2014
Rozsah
0/0. 2 kr. 2 z 2. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Jan Krist (přednášející)
Garance
Ateliér režie a dramaturgie Petra Oslzlého – Ateliér režie a dramaturgie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér režie a dramaturgie Petra Oslzlého – Ateliér režie a dramaturgie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem kurzu je předvedení artikulace a řešení problému bytí jsoucího v jeho nejvýznamnějších podobách jako příkladu, kterak se děje filosofie.
Nejsilnější a současně nejobtížnější filosofickou otázkou je otázka po tom, co je (to) je, být. Jakým způsobem "je" kámen, zvíře, člověk, pomysl, etc.. Jakým způsobem je "je" (bytí). Čemuž se věnuje součást filosofie nazývaná ontologie. V tomto smyslu jsou doménou filosofie tzv. "dětské otázky", neboť jen ty mohou přivést tázajícího k tajemným "matkám bytí".
Cílem tohoto uvedení do filosofie má být předvedení základních způsobů odpovědi na otázku po "je (onoho) je)" u Parmenida, Platona, Aristotela, ve středověké filosofii, u Hegela, Nietzscheho, Bergsona, Heideggera a jiných. Prostředkem není předvedení celku jejich filosofie (což se dá nalézt v jakékoliv příručce), ale sledování návaznosti řešení ontologické problematiky u těchto filosofů. Filosofie jako živá záležitost, filosofie a každodennost.
Literatura
  • Benyovszky, L. a kol.: Úvod do filosofického myšlení (Plzeň, 2007). info
  • Petříček, M., Jr.: Úvod do (současné) filosofie (Praha, 1997). info
  • Michálek, J.: Co je to filosofie? (Praha, 1992). info
  • Anzenbacher, A.: Úvod do filosofie (Praha, 2004). info
  • Plus četba a interpretace vybraných textů. info
Další komentáře
Studijní materiály

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.jamu.cz/predmet/difa/leto2014/D60345