DDMZ511 Seminář práva II

Divadelní fakulta
zima 2021
Rozsah
0/2/2. 2 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
JUDr. Lenka Valová (přednášející)
Garance
doc. MgA. Hana Průchová, Ph.D.
Ateliér divadelní produkce a jevištní technologie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér divadelní produkce a jevištní technologie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Rozvrh
každou lichou středu 12:00–13:30 208
Předpoklady
Absolvování bakalářského stupně studia Divadelní produkce (dříve Divadelního manažerství a Jevištní technologie) či obdobného typu studijního programu. Dokončený první ročník programu a úspěšné absolvování Semináře práva I.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Student je po absolvování připraven pokročile aplikovat získané právní vědomosti do vlastní manažerské praxe. Umí řešit standardní právní situace v oblasti smuvních vztahů, korporátního práva a práva autorského.
Výstupy z učení
Znalosti:
Student prokáže schopnost aplikovat platné právo na konkrétní řešení standardních manažerských situací, včetně případných průběžných novelizací. Je schopen tyto právní podklady zpracovat a kombinovat.
Dovednosti:
Student si osvojí schopnost samostatně nalézt potřebný právní text, rozebrat konkrétní manažerskou situaci do dílčích právem řešených otázek a nalézt odpovídající řešení a to i variantně se zdůvodněním preferovaného výsledného postupu.
Kompetence:
Studenti pracují jako odborný konzultační tým - každý sice předkládá své řešení, ale musí být připraven na oponenturu ostatních a ostatním.
Osnova
  • Právní analýza manažerských činností zajišťovaných studentem v rámci jeho projektů hlavního oboru, nalézání odpovídajícího právního řešení a jeho zpracování do požadovaných či optimálních forem. Děje se tak cestou zpracování seminárních prací a jejich veřejným obhájením v semináři. Studenti takto řeší nejen situace vzniklé z vlastních konkrétních projektů, zpracovávají i úkony nezbytné pro řešení problémů projektů ostatních studentů, případně zadané modelové situace.
Literatura
  • CHLOUPEK, Vojtěch a Jiří SRSTKA. Smlouvy v divadelní praxi. Akademie múzických umění v Praze, 2013, 236 s. info
  • TELEC, Ivo. Přehled práva duševního vlastnictví. 2., upr. vyd. Brno, 2007, 199 s. ISBN 978-80-7239-206-3. info
  • DVOŘÁK, Jan. Kreativní management pro divadlo aneb O divadle jinak: kapitoly k tématu realizace divadla. 2004. info
  • ŠALOMOUN, Michal. Ochrana názvů postav a příběhů uměleckých děl. C.H. Beck, 2003, 156 s. info
  • TELEC, Ivo. Přehled práva duševního vlastnictví. 1 : Licenční smlouva : Lidskoprávní základy. Brno: Doplněk, 2002, díl 1, 201 s. info
Výukové metody
Garant předmětu konzultuje obsah, osnovu a metody výuky zejména s ohledem na vazbu předmětu na okruhy spojenými s výukou manažerských teoretických předmětů a praktických projektů.

Pravidelná výuka * Počet hodin kontaktní výuky týdně: 2. Počet hodin samostatné práce studenta týdně: 2

Student v semináři dostává zadaný jeden konkrétní manažerský problém v praxi se běžně vyskytující. Nejprve identifikuje možné právní problémy jím vybraného a řešeného manažerského projektu a přitom se zapojuje do obdobné identifikace problémů projektů ostatních studentů. Tím se učí zasazovat právní řešení do běžných manažerských postupů. Posléze přináší navržená řešení, která prezentuje řádně vyargumentovaná opět v diskuzi s ostatními studenty za zpětné reflexe správnosti řešení poskytované pedagogem. Takto konzultovaná řešení posléze komplexně zpracuje do seminární práce.

Pedagog používá následující výukové metody: Seminář, Práce s textem, Diskusní metody, Heuristické metody, Skupinová a kooperativní výuka, Kritické myšlení,
Brainstorming
Metody hodnocení
* Letní semestr
Klasifikovaný zápočet na základě písemné práce/referátu. Student zpracovává vybraný a pedagogem schválený manažerský projekt komplexně z hlediska právních řešení (teoretická východiska i praktické právní formy) jako písemnou seminární práci, své téma pak rovněž v semináři prezentuje a obhajuje.

Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2022, zima 2023, zima 2024.