JEBAVÁ, Kateřina, Berit BLUMAIEROVÁ and Eliška FIŠEROVÁ. Workshop Maska (Workshop on Mask). 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Workshop Maska
Name (in English) Workshop on Mask
Authors JEBAVÁ, Kateřina (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Berit BLUMAIEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Eliška FIŠEROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Organization of a workshop
Field of Study 60403 Performing arts studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW stránky projektu
Organization unit Theatre Faculty
Keywords in English Workshop; Mask; Focus Group; Hands-on; Creativity; Teachers; Artistic Experinece; Peadagogical Experience
Links TL05000128, research and development project.
Changed by Changed by: doc. MgA. Hana Průchová, Ph.D., učo 5216. Changed: 3/3/2023 09:28.
Abstract
Workshop Maska proběhl 24. 9. 2022. Doc. Martina Musilová, Ph.D. představila materiály ke kapitole Maska připravované učebnice Theatrum.online pro střední školy. Scénografický workshop vedla MgA. Magdalena Teleky. Respondentům byl nabídnut pohled na fenomén masky v celé jeho šíři. Pozornost jsme věnovali maskám ve smyslu face mask (rouška), se kterými jsme měli bohaté zkušenosti z uplynulých let všichni, maskám anesteziologickým, vojenským, chemickým, potápěčským, přes masky šamanské, divadelní, až konečně k maskám ve smyslu lidových maškar masopustů a mnoha dalších sociálně důležitých obchůzek. Magdalena Teleky, při tvorbě masky záměrně definovala zadání recyklovat - využít odpad, sesbírané přírodniny z parku, použité tašky a podobně. Vzniklo deset naprosto rozdílných masek na pomyslné škále od masek šamanských k maskám divadelním. Závěr práce na masce jsme věnovali zkoušce interakce masek mezi sebou. Zajímalo nás, nakolik mohou jen pouhé masky ovlivnit emočně neutrální setkání. Hledání antropologických kořenů divadelnosti, hands-on zkušenost z výtvarné dílny, která ale přinesla i performativní rozměr, rozproudila debatu o pedagogické práci s dospívajícími, o zkušenostech pedagogů s rizikovými momenty a otevřela prostor pro sdílení uměleckých a pedagogických zkušeností v nečekané otevřenosti. S respodenty jsme také diskutovali aspekty plánovaného webového rozhraní a online nástrojů i možnosti zapojení externích divadelních lektorů do výuky. Kromě designérů a organizátorů se workshopu účastnili pedagogové gymnázií a základních škol a další hosté: doc. Jan Šotkovský, Ph.D. Realizováno v rámci projektu TA ČR č. TL05000128 - Divadelní umění, postupy a techniky jako trenažér komunikačních dovedností a občanských, sociálních a personálních kompetencí (JAMUNI).
Abstract (in English)
At the workshop on Mask held September 24, 2022 Martina Musilová, Ph.D. presented materials for the chapter on Mask for the upcoming Theatrum.online textbook aimed at secondary schools. The scenography workshop was led by MgA. Magdalena Teleky. Respondents were offered a view of the mask phenomenon in its entirety. The search for the anthropological roots of theatricality in the theoretical part, a hands-on experience from an art workshop that also brought a performative dimension, sparked a debate about pedagogical work with teenagers, about the experiences of educators with risky moments and opened up space for sharing artistic and pedagogical experiences. In addition to the designers and organizers, teachers from grammar schools and elementary schools and other guests took part in the workshop: doc. Jan Šotkovský, Ph.D. Realized within the research project TA CR no. TL05000128 - Theatre, its methods and techniques as a simulator of communication skills and civic, social and interpersonal competences.
PrintDisplayed: 27/7/2024 20:25