HF0149z Sbormistrovství – hlavní obor I

Hudební fakulta
zima 2022
Rozsah
0/2/2. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Mgr. MgA. Jan Ocetek, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. MgA. Blanka Juhaňáková, ArtD.
Katedra dirigování a operní režie – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Katedra dirigování a operní režie – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
úspěšné vykonání přijímací zkoušky
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Osvojení dirigentských dovedností a prohlubování dirigentské techniky. Problematika interpretace sborových skladeb a velkých vokálně-instrumentálních děl z hlediska stylovosti období baroka.
Osnova
  • Hlavní náplní studia dirigování sboru na JAMU je problematika interpretace sborových skladeb a velkých vokálně-instrumentálních děl z hlediska stylovosti jednotlivých období. Studium v zimním semestru je zaměřeno na studium skladeb z období renesance a baroka (moteto, madrigal, villanella, mešní ordinarium). Zvuk a barva hudby renesančního a barokního věku, vztah hudby a slova, vícesborová technika. K tomu je důležité osvojení dirigentské techniky (agogika v gestu, nástupy, různé typy zdvihů, průchodné a závěrové koruny, akcenty, osamostatnění rukou, střídání taktů), dirigování uvedené sborové literatury u klavíru a analýza sborových partitur: horizontální a vertikální vnímání, specifické znaky sborového a orchestrálního dirigentského projevu. Studium děl: Vokálně-instrumentální díla z období baroka povinné: Giovanni Batista Pergolesi: Stabat Mater (v úpravě pro sóla, sbor a orchestr v porovnání s originální verzí pro dva sólové hlasy a orchestr) A cappella díla povinné: Josef Bohuslav Foerster: Devět mužských sborů A cappella díla doporučené - výběr děl z období renesance a baroka a z období 19., 20., 21. století podle domluvy s pedagogem.
Literatura
  • Brož, J.- Kaňák, Z.: Základy dirigování, Panton, Praha 1962. info
  • Hilmera O.: Cesta sbormistrova, Česká grafická unie, Praha 1945. info
  • Svoboda J.:Učebnice dirigování s sborového umění pro pěvecké soubory, Orbis, Praha 1952. info
  • ZICH, Jaroslav: Kapitoly a studie z hudební estetiky. Praha : Supraphon, 1990 Svoboda J.:Učebnice dirigování s sborového umění pro pěvecké soubory, Orbis, Praha 1952.
  • MICHAILOV, Michail K.: Štýl v hudbe. Bratislava : Opus, 1985
  • PEČMAN, Rudolf: Sloh a hudba 1600-1900. Brno : Rektorát Masarykovej univerzity, 1991
  • SMOLKA, Jaroslav: Fuga v české hudbě. Praha : Panton, 1987
Výukové metody
Individuální výuka
, rozvrh bude po domluvě s pedagogem stanoven na začátku semestru.
Metody hodnocení
zkouška Požadavky ke zkoušce v zimním semestru: Dirigování u klavíru: Čtyři skladby tří různých stylových období, z toho minimálně dvě skladby a cappella. Podmínkou je dirigování požadovaných skladeb zpaměti. Hra partitur (na klavíru): Čtyři skladby tří různých stylových období, z toho minimálně dvě skladby a cappella.
Další komentáře
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2020, zima 2021, zima 2023, zima 2024.