H60297z Režie I

Hudební fakulta
zima 2018
Rozsah
0/2. 15 kr. 15 z 30. Ukončení: kz.
Vyučující
doc. Alena Vaňákova (přednášející)
Garance
Katedra kompozice, dirigování a operní režie - Děkanát - Hudební fakulta - Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Dodavatelské pracoviště: Katedra kompozice, dirigování a operní režie - Děkanát - Hudební fakulta - Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Předpoklady
EVER ( H60297l Režie I )
Úspěšně vykonaná přijímací zkouška.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v letním semestru (podle předpokladu "EVER")
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Hudební výrazové prostředky L. Janáčka, jevištní zkratka, jevištní metafora, příprava a rozbor zadané opery L. Janáčka, vytvoření režijní koncepce zadané opery L. Janáčka, vypracování určené části zadané opery L. Janáčka do podrobného scénáře, význam B. Martinů pro operní divadlo - používání různých výrazových prostředků, estetika B. Martinů v syntéze divadelních prostředků a zkoumání nových možností s televizí a filmem, příprava a rozbor zadané opery B. Martinů, vytvoření režijní koncepce zadané opery B. Martinů, vypracování určené části zadané opery B. Martinů do podrobného scénáře. Shromáždění studijních materiálů k připravované opeře a jejich prostudování a zhodnocení, hudební a textový rozbor připravované opery a z něj vyplývající určení hlavní myšlenky díla, vypracování charakteristiky postav a jejich vzájemných vztahů, vytvoření režijní koncepce připravovaní opery, spolupráce s tvůrčím týmem, ukončená předáním výtvarných návrhů do výroby, vypracování podrobného scénáře připravované opery, vytvoření plánu zkoušek, úvod do studia pro účinkující, realizace režijní koncepce ve zkouškách v Komorní opeře.

    Předmět byl inovován v rámci projektu "Inovace studijních programů Dramatická a Hudební umění JAMU v oblasti uměleckých výstupů" (CZ.1.07./2.2.00/28.0159), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR, a to zvláště formou spolupráce z tuzemskými a zahraničními odborníky z praxe.
Literatura
  • Vogel, J. : Leoš Janáček. SHV, Praha 1963. info
  • Šafránek, M. : Divadlo Bohuslava Martinů. Supraphon, Praha 1979. info
  • Mihule, J. : Bohuslav Martinů. Editio Supraphon 1974. info
  • Brook, P. : Prázdný prostor. Panorama 1988. info
  • Brook, P. : Pohyblivý bod. Nakladatelství studia Ypsilon 1996. info
  • Ejzenštejn, S.M. : Kapitoly o režii. JAMU, Brno 1991. info
Výukové metody
Přednáška
Individuální výuka. Přednáška. Úterý 9:20-10:55. Učebna 08A. Cvičení. Čtvrtek 9:20-10:55. Učebna 08A
Metody hodnocení
klasifikovaný zápočet
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2019, zima 2020, zima 2021.