H60337Nz Studium repertoáru s klavírem I

Hudební fakulta
zima 2023
Rozsah
1/0/0. 1 kr. 1 z 2. Ukončení: z.
Vyučující
MgA. Dominik Gál (přednášející)
Garance
Katedra bicích nástrojů - Děkanát - Hudební fakulta - Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Katedra bicích nástrojů - Děkanát - Hudební fakulta - Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
EVER ( H60337Nl Studium repertoáru s klavírem I )
Splnění podmínek přijímacího řízení oboru Hra na bicí nástroje a přijetí k bakalářskému studiu na HF JAMU.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v letním semestru (podle předpokladu "EVER")
Mateřské obory/plány
Osnova
 • ZIMNÍ SEMESTR
  - ověření dosavadních zkušeností ve hře s klavírem z předchozího studia, nejlépe na multi-instrumentálních skladbách z repertoáru konzervatoří (převážně několikavěté skladby, každá část pro jiný bicí nástroj nebo kombinaci + klavír), např. J. Delécluse: Cinq piéces bréves, E. Bozza: Rhythmic, H. Tomasi: Concert asiatique, R. Petit: Salmigondis, M. Mihalovici: Improvisations, S. Baudo: Trois danses paiennes (vše Alphonse Leduc).
  - výuka tohoto předmětu po celou dobu studia probíhá v návaznosti na studijní předmět Hra na nástroj, doplňuje a rozvíjí jej. Veřejná vystoupení v rámci studijního předmětu Interpretační seminář.
  - studium drobnějších, techničtěji zaměřených, skladeb pro melodické bicí nástroje (převážně pouze dvě paličky) s klavírním doprovodem, s důrazem na vedení melodické linky, respektování doprovodu a dynamickou vyváženost - M. Ptaszyńska: 4 preludia pro vibrafon a klavír (PWM), M. Ptaszyńska: Scherzo pro xylofon a klavír (PWM), Ch. Corea: Dětské písně (výběr) (Schott).

  LETNÍ SEMESTR
  - návaznost na předchozí semestr, studium skladeb pro melodické bicí nástroje s klavírem, podle potřeb studijního oboru Hra na nástroj, s možností vystoupení v rámci studijního předmětu Interpretační seminář. Výběr dostatečně reprezentativního repertoáru: P. Creston: Concertino pro marimbu op. 21 (G. Schirmer), I. Láng: Concertino pro xylofon (Musica Budapest), K. Roikjer: Koncert pro xylofon (Norsk Musikforlag), Ch. Corea: La Fiesta (Schott).
Literatura
 • Hladík, Petr: Zápis a interpretace hudby pro bicí nástroje ve 20. století - diplomová práce, JAMU Brno, 2001. info
 • Lešnik, Igor: Darius Milhaud et la percussion (2) - Percussions, No.50, 1997. info
Výukové metody
Individuální výuka
Metody hodnocení
zápočet
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022.
 • Statistika zápisu (nejnovější)
 • Permalink: https://is.jamu.cz/predmet/hf/zima2023/H60337Nz