DSPL018 Anglický jazyk II

Divadelní fakulta
léto 2025
Rozsah
0/0/6. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Adrian Hundhausen (přednášející)
Mgr. Katarína Novotná (přednášející)
Garance
prof. MgA. Hana Slavíková, Ph.D.
Kabinet jazyků – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Kabinet jazyků – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
TYP_STUDIA ( D )
Úspěšné uzavřený předmět Anglický jazyk I a Angličtina II (zimní semestr).
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem čtyřsemestrální výuky anglického jazyka v doktorském studijním programu (předmět Anglický jazyk I v prvním ročníku studia, předmět Angličtina II v druhém ročníku studia) je rozvinout jazykové kompetence studenta tak, aby byl schopen v akademickém prostředí komunikovat v anglickém jazyce slovem i písmem; měl dostatečnou slovní zásobu zejména v teoretické a umělecké oblasti, na kterou je zaměřen jeho výzkum; uměl si připravit odborný text (tvůrčí záměr, synopsi, konferenční příspěvek) v anglickém jazyce a tento prezentovat před akademickou obcí a diskutovat o něm. Výuka je koncipována tak, aby student, jehož vstupní úroveň je B2, dosáhl do konce čtvrtého semestru úrovně minimálně B2+.
Osnova
  • V letním semestru druhého ročníku student absolvuje ústní a písemnou závěrečnou zkoušku.
  • Ústní zkouškou se rozumí ústní prezentace disertačního projektu, která navazuje na kurz prezentačních dovedností realizovaný v zimním semestru předmětu Angličtina II. Zahrnuje přípravu 15minutového příspěvku a následnou prezentaci ve výuce anglického jazyka pro studenty bakalářského studijního programu, včetně diskuse a poskytnutí zpětné vazby.
  • V rámci písemné zkoušky bude student požádán o vypracování odborného textu na jedno z podtémat týkajících se jeho výzkumu. Konkrétní téma textu se od pedagoga dozví až na místě konání písemné zkoušky. Bude vybráno na základě obsahu jeho ústní prezentace. Písemná zkouška bude v rozsahu minimálně 450 a maximálně 600 slov. Na její vypracování bude mít student 60 minut. Lze využít vlastní glosář s odbornými termíny, poskytnut mu bude i výkladový slovník. U zkoušky student rovněž předloží anotaci svého disertačního projektu v rozsahu maximálně 10 řádků. Dále bude přiložen glosář v rozsahu 15 až 20 odborných termínů, které jsou nebo budou obsaženy v disertaci, se stručnou definicí výrazu v češtině i angličtině v délce minimálně jedné věty. Bude se jednat o specifická klíčová slova, která nejsou obsažena ve slovnících obecného jazyka ani v rámci obecné divadelní terminologie. Nebude-li text na minimální publikovatelné úrovni (cca B2 podle SERR), bude student povinen dostavit se na ústní konzultaci (K. Novotná) ohledně daného textu a dalšího postupu ke zlepšení jeho jazykové úrovně. Teprve potom bude možno závěrečnou zkoušku uzavřít.
Literatura
  • Terminologický glosář: https://deb.fi.muni.cz/jamu/
  • Vzor konferenčního příspěvku – Conference Paper: https://is.jamu.cz/auth/of/5453/DPHLX08B/leto2022/
  • Vzor abstraktu konf. příspěvku – Resumé/Summary: https://is.jamu.cz/auth/do /jamu/studijni_materialy/cizi_jazyky/
  • Internetový korektor – Grammarly: https://www.grammarly.com/
  • British Council: Learn English (různé gramatické jevy – dle potřeby). Např. https://learnenglish.britishcouncil.org/grammar/intermediate-to-upper-intermediate
Výukové metody
Seminář
Metody hodnocení
Zkouška
Závěrečná zkouška se skládá z ústní a písemné části: ústní částí je patnáctiminutová prezentace doktorského projektu pro studenty bakalářského studia včetně diskuse, písemnou částí se rozumí vypracování odborného textu týkajícího se disertačního projektu doplněného anotací a glosářem.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2024.