Začínáme s is.jamu.cz jako studenti


 1. IS mi připadá složitý, jak jej uchopit?

  • Pročtěte tento text Začínáme s is.jamu.cz jako studenti (klikejte si přitom na příslušné odkazy v IS)
  • Důležité: seznamte se s přehledem povinností studenta v Nápovědě:

   Osobní administrativa → Nápověda → Student .. Povinnosti a pojmy

  • Projděte si rozcestník:

   Osobní administrativa → Student

   vyzkoušejte si aplikace, pročtěte k nim Nápovědu.

  Tak získáte přehled o všech důležitých činnostech. Další rozcestníky na titulní straně IS využijete postupně později.

  Proč IS obsahuje tolik aplikací a možností?

  Univerzita provozuje kreditové, studentem řízené studium. Studijní pravidla vám poskytují maximální volnost při tvorbě vašeho studijního plánu, ale zároveň se musí kontrolovat jeho plnění. Proto je jich celá řada. IS zároveň podporuje obecnou komunikaci a administrativu, některé nástroje využijete pouze v případě svého zájmu.

 2. Přístup k systému

  K systému se hlásíte pomocí uča (univerzitní číslo osoby) a primárního hesla. Informační systém je dostupný odkudkoliv z Internetu. Do webového prohlížeče zadejte adresu https://is.jamu.cz/ a klikněte na Osobní administrativa. Do pole 'Učo nebo přezdívka' vepište vaše učo nebo přihlašovací jméno, které jste si nastavili v ISu. Do pole 'primární heslo' pak vepište heslo, které vám přidělili správci práv, případně které jste si sami změnili v ISu.

  [1] do pole vyplňte své učo nebo přezdívku
  [2] vyplňte své primární heslo, nikomu jej nesdělujte
  [3] potvrďte přihlášení kliknutím na 'Přihlásit se' a vstoupíte do ISu

  Pokud neznáte svoje primární heslo, obraťte se na správce přístupových práv, kontakt najdete na adrese:

  https://is.jamu.cz/ → Správci práv

  Pokud při přihlašování narazíte na problémy, pročtěte si příslušnou Nápovědu.

  Informační systém je chráněn proti přetěžování automatickými opakovači klikání, v případě překročení limitu operací bude přístup uživatele k ISu zablokován. Více v otázce Ochrana ISu před přetěžováním.

 3. Koncepce Informačního systému

  Obsah systému se různí podle toho, jaká je vaše pozice na JAMU. Na jednotlivých stránkách najdete aplikace pro různé administrativní úkony, které se většinou skládají z formulářů, do nichž vyplníte údaje (např. vyberete studijní předměty, opravíte svoji domovní adresu, zvolíte kolej, o niž máte zájem) a kliknutím na "Uložit" pošlete svoje požadavky do centrálního počítače. Kromě vkládání vlastních údajů vám IS nabízí také velké množství doprovodných informací -- podrobné údaje o studijních předmětech, seznamy osob, různé statistiky atd. Důležité jsou také zprávy od vašich vyučujících.

  Pozor: Akce učiněné v IS mají stejnou závaznost jako administrativní úkony provedené na papíře.

 4. Hlavní studentské aplikace

  Na titulní straně jsou vybrány důležité agendy a aplikace. Měli byste tak přehledně najít vše, co potřebujete na počátku užívání IS. Odkazy v jednotlivých agendách si proto zatím nerozbalujte a ponechte si titulní stránku ve stručném stavu. Až vám orientace na titulní stránce nebude dělat problémy, můžete si jednotlivé agendy a aplikace upravit a zvýraznit dle vlastních potřeb. Bližší informace najdete v této Nápovědě.

  stručné zobrazení titulní stránky

  Registrace a zápis předmětů

  Registrace je vyjádřením vašeho zájmu studovat v následujícím semestru daný předmět. Nejjednodušším postupem je zaškrtnutí předmětu v registrační šabloně vašeho oboru a potvrzení formuláře kliknutím na "Ulož změny". Registrační šablony najdete v:

  Student → Registrace a zápis předmětů → Přidat předměty .. šablona → registrační šablona vašeho oboru

  Kdy se přesně můžete registrovat:

  Student → Registrace a zápis předmětů → Kdy se mohu registrovat?

  Registrovat můžete libovolný předmět, je ale nutné prověřit, zda jste splnili podmínky uvedené v Katalogu předmětů. Problematicky zaregistrované předměty jsou v tabulce zaregistrovaných/zapsaných předmětů doplněny červeným hlášením o problému. Tyto červené registrace řešte se studijním oddělením nebo požádejte učitele o výjimku (blíže viz Registrace je červená, jak požádám o výjimku?).

  V období zápisu a změn v zápisu lze nadále předměty registrovat a rušit, ale navíc probíhá potvrzení - zapsání bezproblémových předmětů. Teprve okamžikem zápisu získáváte právo a povinnost předmět studovat. Není-li proveden zápis předmětu, nemůže učitel s vámi komunikovat a hodnotit vás.

  Zapsané předměty zkontrolujte v aplikaci:

  Student → Zapsané předměty a získané známky

  Harmonogram období

  Nejste-li si jisti, kdy na vaší škole probíhá registrace předmětů, zápis do semestru ap., použijte tištěný Studijní katalog, případně výpis 'Podrobná prohlídka období' na stránce:

  Osobní administrativa → Studium

  Rozvrh

  Váš rozvrh zapsaných předmětů najdete přes tento odkaz:

  Osobní administrativa → Rozvrh → Můj rozvrh

  Žádost o ubytovací stipendium

  O ubytovací stipendium můžete zažádat:

  Osobní administrativa → Stipendia → Žádost o ubytovací stipendium

  Kontrola údajů

  Zkontrolujte a potvrďte svoje údaje v Matrice studentů:

  Osobní administrativa → Personální → Kontrola a změna osobních údajů

  Pokud budete chtít dohledat bližší informace o jednotlivých aplikacích, zkuste si pročíst Nápovědu:

  Osobní administrativa → Nápověda

  V případě problémů se obraťte na vývojový tým na adrese jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

 5. Závaznost, bezpečnost

  Systém přináší akademické veřejnosti řadu zajímavých služeb. Aby spolupráce fungovala, jak má, je však potřeba převzít svůj díl zodpovědnosti za data v IS obsažená. Prosíme, považujte pokyny vedení JAMU k práci v IS za závazné. Dbejte taktéž na bezpečnost systému. Je nepřípustné sdělovat další osobě přístupové heslo k IS, nebo naopak se za jinou osobu vydávat. Pokud byste tak učinili, porušujete Pravidla užívání Informačního systému JAMU.

  Důležité: Po prvním přihlášení do systému si ihned změňte prvotní, správcem sdělené primární heslo, pomocí odkazů:

  Osobní administrativa → Systém → Změna hesla

  Nevolte triviální hesla. Pokud někdo zneužije IS pod vaší identifikací z důvodu nízké bezpečnosti, jste za to spoluzodpovědni. Pokud máte podezření, že vaše heslo byl zneužito, zkontrolujte, odkud a kdy si systém myslí, že jste byli naposledy připojeni:

  Osobní administrativa → Systém → Seznam (log) mých přístupů do is.jamu.cz
  Nesouhlasí-li údaj, kontaktuje ihned správce.

  [1] kontrola posledních přihlášení

  Pro přístup k počítačům v počítačových učebnách školy budete potřebovat sekundární heslo, které jste pravděpodobně obdrželi společně s heslem k is.jamu.cz, nebo si jej nastavte (lze i ze studovny). Sekundární heslo si můžete změnit přes:

  Osobní administrativa → Systém → Změna hesla

 6. Komunikace, kontakty

  Poštovní schránka
  Informační systém je budován mimo jiné pro zlepšení komunikace uvnitř univerzity. Máte proto zřízenou poštovní schránku s adresou ve tvaru učo@post.jamu.cz, kterou lze vybírat přes webové rozhraní. Na tuto adresu systém rozesílá informace o nově zadaných známkách, zprávy od vyučujících, děkanátu a podobně. Pokud používáte (spolehlivý!) e-mail jinde, můžete si příjem zpráv přesměrovat tam. Vaší povinností je schránku pravidelně sledovat, respektive se zařídit podle zpráv vám zaslaných (např. pokyny studijního oddělení).
  Kontaktní adresy
  V případě problémů, námětů, dotazů k IS se neobávejte kontaktovat vývojový tým na adrese jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz (pro urychlení komunikace uveďte v e-mailu svoje učo a fakultu, na které studujete). Rozlišujte však prosím, zda jde o problém systému, nebo chybných/neúplných dat v něm. Systém je koncipován tak, že data vkládají přímo zodpovědní uživatelé. Chybí-li tedy v Katalogu předmět, není-li oznámeno, kdy začíná registrace a podobně, kontaktujte přímo svoje studijní oddělení https://is.jamu.cz/studijni/. Stejně tak se lze obracet na vyučující. Neznáte-li něčí e-mailovou adresu, najdete ji na:

  Osobní administrativa → Lidé

  Tam najdete Osobní stránku uživatele; v kartě Profil je mimo jiné uveden údaj o jeho posledním přístupu do ISu, z čehož lze usoudit, zda má smysl s ním e-mailem komunikovat (např. u vyučujícího -- externisty). Obecné rady k provozu IS na škole vám může poskytnout osoba uvedená na https://is.jamu.cz/spravci/.

  [1] kontaktní e-mailové adresy
  [2] odkaz na osobní webové stránky
  [3] údaj o posledním přístupu do ISu nebo údaj o přeposílání pošty jinam
  [4] fotografie osoby

  Vývěska
  Povinností každého uživatele ISu je sledovat důležité (červeně označené ) zprávy z vývěsky. Tyto zprávy se automaticky zobrazují na titulní stránce ISu.
  Osobní stránka
  Nejste-li odborníky na tvorbu webových stránek, oceníte editovatelnou stránku školní, kterou lze snadno rozšířit o vlastní materiál a kterou svět jednoduše najde. Více o možnostech zobrazování Osobní stránky najdete v této Nápovědě.

  Vyhledávání osobních stránek:

  Osobní administrativa → Lidé

  Editace Osobní stránky:

  Osobní administrativa → Moje Osobní stránka → karta Profil .. změnit

 7. Obvyklé problémy

  Zapomenuté heslo
  Neznáte-li svoje primární heslo, nové vám vytvoří kontaktní osoba uvedená na https://is.jamu.cz/spravci/.
  Semestry - přepínání mezi nimi
  Studium je organizováno po semestrech. Téměř každá stránka v IS začíná výpisem semestru, ve kterém se v IS zrovna nacházíte. Pokud si registrujete předměty, hledáte zkušební termíny ap., věnujte pozornost tomu, jaký semestr (období) máte zvoleno. Změnu provedete kliknutím na ikonu před výpisem období.

  [1] volba jiného období

  Ukončení práce s IS
  Důležitá poznámka: po zadání primárního hesla si je váš prohlížeč zapamatoval a při každém kliknutí na odkaz/tlačítko je posílá centrálnímu počítači, aby bylo zřejmé, že operaci provádíte skutečně vy. Chcete-li ukončit práci s IS, klikněte na ikonku 'Odhlásit' v pravém horním rohu okna

  [2] odhlášení z ISu

  nebo vypněte celý prohlížeč (nestačí ho zmenšit nebo jen přejít na jiné stránky Internetu). Jinak prohlížeč vaše heslo "nezapomene" a přijde-li k počítači někdo po vás, může pracovat pod vaší identifikací.
  Blíže viz Nápověda.

 8. Příloha: poprvé na Internetu

  Několik rad pro ty, kteří s Internetem ještě nikdy nepracovali.
  • Pro přístup potřebujete "obyčejný" internetový prohlížeč, např. Mozilla Firefox nebo Explorer.
  • V horní části prohlížeče je políčko pro zadání internetové adresy (URL). Zadejte https://is.jamu.cz/.
  • Modře podtržené údaje jsou tzv. odkazy na další stránky -- najeďte myší na odkaz Osobní administrativa a klikněte.
  • Pokud se z vašeho počítače s IS ještě nepracovalo, řiďte se objevivšími se pokyny (je potřeba zpracovat bezpečnostní certifikát).
  • Jinak se vás systém dotáže na přihlašovací jméno (zadejte svoje učo) a heslo.
  • Po úspěšném přihlášení postupujete po stránkách opět klikáním na podtržené odkazy. Pokud někam vkládáte svoje údaje, nezapomeňte, že na centrální počítač se odešlou až ve chvíli, kdy kliknete na potvrzovací tlačítko "Uložit", "Vložit" či podobně.
  • Systém stránek IS je vytvořen tak, že vždy na konci strany najdete odkazy zpět, např. na titulní stranu IS. Chcete-li práci s IS ukončit, vypněte celý prohlížeč.

  Elektronická pošta: tento způsob komunikace je na JAMU preferovanou formou. Píšete-li děkanátu, vyučujícímu, správcům, dodržujte, prosíme, tyto konvence:

  • využívejte subject (předmět) zprávy pro upřesnění tématu sdělení. Napíšete-li 'Subject: pomoc!!!', vaše zpráva zapadne v záplavě obdobných.
  • Popište svůj problém či dotaz pokud možno přesně (IS má stovky různých aplikací), případně uveďte adresu odkazu, o kterém hovoříte.
  • Udejte svoje učo. Dočkáte se rychleji odezvy.

 9. Shrnutí

  Adresa pro vstup do IS: https://is.jamu.cz/

  Prosíme:

  • vybírejte pravidelně svou poštovní schránku
  • s problémem studijního charakteru se obraťte na svoje studijní oddělení, kontakt https://is.jamu.cz/studijni/.
  • s problémem při přístupu (např. zapomenuté heslo) vám poslouží kontakt na https://is.jamu.cz/spravci/.
  • sledujte, jaké agendy jsou v IS zpřístupněny, řiďte se harmonogramem období a včas proveďte požadované úkony (registrace předmětů, kontrola zapsaných předmětů, kontrola učiteli vložených známek, aktualizace osobních údajů, přihlašování na zkoušky, ...)
  Upozornění: Operace provedené elektronicky cestou Informačního systému mají závaznou platnost, podobně jako operace učiněné osobně či písemně na administrativních odděleních školy. Zneužití Informačního systému řeší disciplinární komise, podle míry provinění až s možností vyloučení ze studia.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

Relevantní odkazy 


Nahoru | Aktuální datum a čas: 20. 4. 2019 12:54, 16. (sudý) týden

Kontakty: jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv | Více o Informačním systému