• 1.K čemu slouží přehrávač videí?
  Přehrávač videí v ISu umožňuje spouštět libovolná videa online, tj. přímo ve stránce prohlížeče bez nutnosti stahování videa na disk.

  Videa lze vložit do Interaktivních osnov, do Odpovědníků či do vlastních studijních materiálů. Přístup k přehrávanému videu i k samotnému souboru s videem je možné omezit přístupovými právy.

 • 2.Jak vytvořím přehrávač videa?
  Video soubor vložte do ISu jako každý jiný soubor pomocí Správce souborů (nezapomeňte nastavit příslušná přístupová práva viz otázka Nastavení přístupových práv).

  Ve Správci souborů klikněte na řádek s video souborem a ze zobrazené nabídky zvolte odkaz "Vytvořit přehrávač videa".

  [1] odkaz na vytvoření přehrávače videa

  Zobrazí se nastavení pro zařazení do fronty na převod videa. Doporučené nastavení je předvoleno, není proto nutné jej měnit. V případě velmi dlouhých videí je nastavení kvality automaticky přenastaveno na nižší hodnotu.

  [1] možnosti nastavení převodu videa

  Po zařazení videa do fronty je video v co nejkratším možném termínu převedeno, zároveň je vytvořen nový soubor s názvem Přehrávač videa. Video je v tuto chvíli připraveno k přehrávání online. Tento přehrávač je možné odkazovat přímo v aplikacích samostatně bez ohledu na původní video, které však musí v ISu stále existovat.

  Po kliknutí na řádek s přehrávačem videa ve Správci souborů se zobrazí odkazy na spuštění nebo sdílení videa.

  [1] přehrání videa
  [2] možnosti sdílení videa

 • 3.Jak mohu přehrávač videa ovládat?
  Možnosti ovládání přehrávače jsou popsány na následujícím obrázku.

  [1] a [8] přehrát/pozastavit video
  [2] zastavit přehrávání
  [3] aktuální a celkový čas přehrávání
  [4] posun ve videu po časové ose
  [5] informace o přehrávači
  [6] ovládání hlasitosti
  [7] zapnutí/vypnutí přehrávání na celou obrazovku

 • 4.Jak mohu video sdílet?
  V sekci "Sdílení videa" u přehrávače najdete možnosti vložení videa do ostatních aplikací a materiálů nebo přímého odkazování videa.

  [1] možnosti sdílení videa

  Odkaz na video
  přímý odkaz na stránku, na které bude video přehráváno. Pokud je tento odkaz vložen do otázky v Odpovědnících, bude na jeho místě při zobrazení otázky přehráváno video (viz otázka Jak vložím video do Odpovědníku?)
  Odkaz na video ze světa
  stejně jako předchozí bod, ale odkaz bude dostupný bez nutnosti přihlášení do IS. Odkaz je zobrazen pouze u přehrávačů s právy čtení „kdokoli v internetu“
  Kód pro vložení videa
  HTML kód pro vložení videa do libovolných materiálů podporujících jazyk HTML
  Pokročilá nastavení
  nastavení ovlivňuje pouze Kód pro sdílení videa, např. "přístup" neovlivňuje nastavení přístupových práv, pokud tedy někdo nastaví "kdokoli v internetu", ale přehrávač videa bude mít omezená přístupová práva, tak video nebude možné přehrát

 • 5.V jakém formátu mají být vkládaná videa?
  Systém funguje pro všechny soubory, které jsou ISem rozpoznány jako video soubor. Patří mezi ně všechny běžné formáty (AVI, MPG, MP4, OGV, webM, WMV, ASF, MOV, GT, 3GP, VOB, FLV a další).

  Videa jsou přehrávána ve formátu MP4 (Video H.264, audio AAC), o převod videí do tohoto formátu se stará IS. ISem jsou převáděna i ta videa, která jsou v tomto formátu již vložena, aby bylo zaručeno správné fungování videa.

  Přehrávání probíhá pomocí technologie Adobe Flash, je tedy nutné mít nainstalovaný Adobe Flash Player minimálně verze 9 Update 3, instalace aktuální verze je možná na adrese http://get.adobe.com/flashplayer/. Flash Player je zdarma.

 • 6.Nastavení přístupových práv
  Nastavení přístupových práv probíhá zvlášť pro soubor videa a pro přehrávač videa. Nastavení probíhá ve Správci souborů a postup se neliší od postupu nastavení práv ostatních souborů. Díky tomu můžete lépe ovlivnit, kdo a jak smí s videem pracovat. Možnosti jsou uvedeny v tabulce:

  Nastavení přístupových práv Akce
  Video soubor Přehrávač videa Přehrát video Stáhnout video na disk
  žádné žádné ne ne
  číst žádné ne ano
  žádné číst ano ne
  číst číst ano ano

  Přehrávač videa smí vytvořit pouze ten, kdo má právo spravovat původní video soubor.

 • 7.Jak vložím video do Odpovědníku?
  Video můžete vložit do libovolné otázky na libovolné místo Odpovědníku. Na místo, kde má být zobrazeno video, vložte "Odkaz na video", který najdete u přehrávače videa v sekci "Sdílet video" (viz otázka Jak mohu video sdílet?). Pro odpovědníky přístupné všem v internetu je nutné použít "odkaz na video ze světa".

  Pozor: Pro zaručení funkčnosti je nezbytné zkopírovat celou adresu, tj. vč. „http://...“.

  Tip: Aby měli studenti přístup k videu pouze prostřednictvím elektronického testu, použijte pro uložení videa i přehrávače složku testbank.

  Pokud chcete mít větší kontrolu nad nastavením přehrávání videí a jejich umístění, použijte "Kód pro vložení videa" ze sekce pro sdílení videa u přehrávače.

 • 8.Jak vložím video do Interaktivní osnovy?
  Video do Interaktivní osnovy vložte pomocí odkazu "Video".

  [1] odkaz pro vložení videa

  Video lze vyhledat, nebo zadat přímo adresu (použijte "Odkaz na video" ze sekce pro sdílení videa u přehrávače), lze nastavit název videa, který bude zobrazen.

  Video můžete vložit také pomocí funkce "vložit text" - v HTML editoru si zobrazte zdrojový kód a vložte "Kód pro vložení videa" ze sekce pro sdílení videa. Tuto možnost použijte v případě, pokud chcete video např. zakomponovat do textu, nebo ovlivnit nastavení přehrávání videa.

 • 9.Jak vložím video do Diskusního fóra?
  Video můžete vložit na libovolné místo do svého příspěvku v diskusním fóru. Na místo, kde má být zobrazeno video, vložte "Odkaz na video", který najdete u přehrávače videa v sekci "Sdílet video" (viz otázka Jak mohu video sdílet?) a pod příspěvkem zaškrtněte políčko "HTML".

  [1] vložení videa do Diskusního fóra

  Pozn.: Video nelze vložit jiným způsobem (např. vložením "kódu pro vložení videa").

 • 10.Jak vložím video na web Kruhu?
  Ve vašem Kruhu vstupte do sekce Náš web a zde vložte video pomocí odkazu "Vložit videa do nové videogalerie". Vytvoření přehrávače probíhá stejným způsobem jako ve Správci souborů (viz otázka Jak vytvořím přehrávač videa?).

  [1] přehrávač videa v Kruhu

 • 11.Jak vložím video na svůj Blog?
  Video můžete vložit kamkoli do textu příspěvku blogu. Na místo, kde má být zobrazeno video, vložte "Odkaz na video", který najdete u přehrávače videa v sekci "Sdílet video" (viz otázka Jak mohu video sdílet?) a pod příspěvkem zaškrtněte políčko "HTML".

  [1] vložení videa do Blogu

  Pozn.: Video nelze vložit jiným způsobem (např. vložením "kódu pro vložení videa").

 • 12.Vložení videa do vlastních materiálů (například studijního webu)
  Video můžete vložit obecně kamkoli, kam je možno vkládat kód v HTML. Pro vložení použijte "Kód pro vložení videa" ze sekce pro sdílení videa.

  Nezapomeňte správně nastavit položku "Video je určeno pro" v sekci pro sdílení videa (v opačném případě se nemusí video v některých prohlížečích zobrazit) a vhodně nastavit přístupová práva přehrávači videa.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.