Filozofie

Průběh kurzu


Filozofie může znamenat různé věci: může to být soubor děl a teorií myslitelů minulosti. Může to být pokus o to vysvětlit svět a místo člověka v něm. Ale může to být i cesta k poznání toho, jak důležité je ptát se na nejdůležitější otázku lidské existence: co to znamená být? Filozofie je pro mne zamyšlení nad podmínkami situace člověka, pokus porozumět tomu, co to znamená být a proč je důležité to vědět. I když budeme spolu hovořit a diskutovat o různých myslitelích minulosti i současnosti a řekneme si něco o významných teoretických systémech, s nimiž filozofové většinou pracují, mým cílem bude něco jiného. Spíše než vstoupit do kabinetu vědce chci s vámi podniknout výpravu k nám samotným a pokusit se myšlenkově dotknout člověka v té nahotě, k níž se nepřiblíží ani lékař.

Vítejte na cestě z bezmyšlenkovitosti na soustředěné zaměření na lidskou existenci.

Jak to bude probíhat?

K úspěšnému absolvování (z) je potřeba nasbírat >75 bodů z těchto úkolů: 
  1. Docházka – za každou nepřítomnost (mimo tu omluvenou od lékaře – nemoc, návštěva lékaře) se strhává 10 bodů (lze tedy chybět bez omluvy max. 2x)
  2. Četba a zapojení do diskuze v semináři – četba činí 50 bodů, tzn. 10 bodů za každý text (celkem 5 textů). Student či studentka musí přijít do hodiny připravení (mít text přečtený) a svoji znalost textu prokazovat v diskuzi (aktivita). Četbu lze – podobně jako docházku – omluvit pouze z vážných zdravotních důvodů.
  3. Závěrečný terminologický test – činí 50 bodů, tzn. 5 otázek po 10 bodech. Test bude formulován jako otevřené otázky („vypisovací“) na klíčové pojmy, s nimiž jsme se v průběhu semestru setkali. Test lze opakovat 3x – první termín v zápočtovém týdnu, 2x ve zkouškovém. 
Příklady: 1x absence, 1x bez četby, test na plný počet = 40 (četba) + 50 (test) = 90 – 10 (absence) = 80 (). Nebo: 2x absence, plná četba, test na plný počet = 50 (četba) + 50 (test) = 100 – 20 = 80 (). Nebo: 2x absence, 1x chybí četba, 1 otázka špatně = 40 (četba) + 40 (test) = 80 – 20 (absence) = 60 ().

Seznam četby a osnovu naleznete na následující kartě kurzu.

Kde hledat víc?

Jak příručky, dobré průvodce a rozšiřující materiály doporučuji tuto literaturu:
  • Arno Anzenbacher: Úvod do filozofie
  • Störig: Malé dějiny filozofie
  • Jan Motal, Dialog uměním. Brno: JAMU (v přípravě k vydání)
  • Michael Sandel: Spravedlnost: Co je správné dělat (k etice)
  • Richard Schaeffler: Filozofie náboženství.
  • Kirk J. Schneider – Rollo May, Psychológia existencie. Bratislava: Ikar 2005 (První část)