Anotace |
Vzdušnou čarou je to dva a půl tisíce kilometrů, a přece je v jistém smyslu syrské bojiště za humny. Salafistické skupiny jsou v mnoha státech úspěšné ve verbování budoucích radikálů. Kam nedosáhnou, zaznívá jejich hlas po síti, a právě internetová kampaň stála za případem prvního zadrženého českého islámského radikála v roce 2016. Herecké pojetí reaguje i na specifické resonance vážící se k tomuto ožehavému tématu v české společnosti. ( Cyklus - 10 dílů, každý 25 minut)
Novináři Ondřej Kundra a Tomáš Lindner však nezůstávají jen u této domácí kauzy, nýbrž vyrážejí na západ a na sever Evropy za svědectvím dalších radikálů a jejich rodin, příslušníků neziskovek i státních institucí.
Výsledkem je kniha „Můj syn terorista. Jak se rodí evropští džihádisté“ (BizBooks 2017), která vykresluje obraz prostředí radikálních skupin a jejich nátlakových technik, zkoumá příčiny náboženské radikalizace, zamýšlí se nad úlohou státu i neziskových organizací a prostřednictvím příkladů z různých míst kontinentu naznačuje možná řešení.
Východiskem pro autory bylo setkání s několika rodiči, převážně matkami, jejichž synové padli v řadách tzv. Islámského státu. Jsou mezi nimi dvě matky z Dánska, manželský pár z chudého předměstí Paříže, a dokonce žena z kanadského Calgary.
V dramatických osobních příbězích sledujeme nenápadné proměny myšlení mladých lidí až k okamžiku překročení skrytého horizontu, odkud už pro mladé radikály nebylo návratu. |