H70030B Přehled dějin umění baroka

Hudební fakulta
léto 2020
Rozsah
0/0. 2 kr. 2 z 2. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Mária Rišková (přednášející)
M Keratová (přednášející)
prof. Jan Sedlák (přednášející)
Garance
Katedra kompozice a multimediální tvorby – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Katedra kompozice a multimediální tvorby – Děkanát – Hudební fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Předpoklady
Základní znalosti dějin umění
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seznámit studenty s náročnou a specifickou problematikou architektury a výtvarného umění tak, jak se utvářely a rozvíjely od nejstarších dob. Výuka není omezena jen na základní fakta, ale zaměřuje se také na slohové, sociální, ikonografické, technologické a pojmové stránky umění. Studenti jsou upozorňováni na četné souvilosti mezi starým a moderním uměním.

Osnova
  • Předmět je součástí přednáškového cyklu, který probíhá celým bakalářským studiem. Studenti jsou v chronologickém sledu seznamováni s hlavními epochami, slohy, proudy, směry, osobnostmi a architektonickými, sochařskými a malířskými díly dějin umění od nejstarších dob po současnost ve světě a na území ČR. Přednášky 2. ročníku začínají renesančním uměním v západní Evropě a končí českým barokním uměním. Přednášky provedou stručným vývojem barokního výtvarného umění a jeho jednotlivými slohovými proudy, regionálními modalitami a stylovými úrovněmi v Evropě a rovněž v Čechách a na Moravě cca v období od r. 1620 do josefínských reforem. Přiblíží základní pojmy, charakteristiku, periodizaci a zejména historické, společenské a duchovní zdroje barokní kultury, s přihlédnutím k hlavním ohniskům kultury a umění i čelním protagonistům.

    Přednášky provedou stručným vývojem barokního výtvarného umění a jeho jednotlivými slohovými proudy, regionálními modalitami a stylovými úrovněmi v Evropě. Přiblíží základní pojmy, charakteristiku, periodizaci a zejména historické, společenské a duchovní zdroje barokní kultury, s přihlédnutím k hlavním ohniskům kultury a umění i čelním protagonistům..
    Pozornost bude věnována také baroknímu umění v Čechách a na Moravě, které se postupně rozvíjí od Bílé hory a vyznívá po polovině 18. století.
Literatura
  • Jose Pijoan, Dějiny umění 6-8, Praha 1980-1981. info
  • Dějiny českého výtvarného umění II/1-2, Praha 1989. info
  • Oldřich Blažíček: Umění baroku v Čechách, Praha 1971. info
  • Dějiny českého výtvarného umění II 1, Od počátku renesance do závěru baroka, Academia: Praha 1989. info
  • I. Krsek, Zd. Kudělka, M. Stehlík, J. Válka: Umění baroka na Moravě, Praha 1999. info
  • Das flämische Stillleben 1550-1689. Darkness & Light: Caravaggio and his World. (Edmund Capon, John T.Spike). Art Gallery of New South Wales 2004. info
  • Vit Vlnas (ed.): Sláva barokní Čechie. Umění, kultura a společnost 17. a 18. století, Praha 2001. info
  • Rolf Toman: Umění italské renesance: architektura, sochařství, malířství, kresba. Praha: Slovart 2000. info
  • Michael Kitson: Barok a rokoko. Praha 1972. info
  • Encyklopedie umění renesance a baroku. Praha : Odeon 1970. info
  • Baroko. Architektura, sochařství, malířství. Praha: Slovart 2007. info
Výukové metody
Metody vyučování závisejí na způsobu výuky
Metody hodnocení
Přednášky jsou sice nepovinné, hodnocení studentů však bude brát v úvahu účast na přednáškách. Při vyšší než 50 % účasti lze předpokládat vyšší stupeň hodnocení.
Ukončení - zkouška formou písemného testu.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2021, léto 2022.