DSCL105 Technické kreslení I

Divadelní fakulta
léto 2024
Rozsah
0/2/0. 1 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
MgA. Ing. arch. Monika Baršová (přednášející)
Ing. arch. Adam Guzdek, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. MgA. Marie Jirásková, Ph.D.
Ateliér scénografie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Dodavatelské pracoviště: Ateliér scénografie – Děkanát – Divadelní fakulta – Janáčkova akademie múzických umění
Rozvrh
Po 8:30–10:00 MALIRNA
Předpoklady
Předpokladem studia je úspěšné absolvování předmětu Technické kreslení I v zimním semestru.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je sjednocení středoškolských znalostí studentů v oblasti technického kreslení a naučit je znalostem zásad zobrazování v technických výkresech. V průběhu semestru také získávají základní přehled o programech, určených pro 2D a 3D zobrazování. Studenti v předmětu rozvíjejí prostorovou představivost a získávají dovednosti v ručním kreslení. Na konkrétních příkladech zvládnou základní zásady kreslení, psaní technického písma, grafického značení a kótování, následně získavají základní povědomí o softwaru, který je určen pro 2D a 3D zobrazování.
Výstupy z učení
Student je schopen vytvořit a číst základní technické plány projektu, má povědomí a přehled o základních funkcích zobrazovacích softwarů AutoCad a SketchUp. Student je schopen zobrazit zadaný úkol v návaznosti na předmět Scénografie I. jak technikou ručního kreslení, tak i v programech AutoCad a SketchUp.
Osnova
  • - teoretické základy technického kreslení - praktické procvičení základních postupů technického kreslení - seznámení se s programy používanými pro technické zobrazování - praktický úvod do použití zobrazovacích programů - plnění praktického úkolu dle zadání v návaznosti na předmět Scénografie I.
Literatura
    doporučená literatura
  • ŠVERCL, Josef. Technické kreslení a deskriptivní geometrie: pro školu a praxi.
  • DOSEDĚL, Antonín a kol. Čítanka výkresů ve stavebnictví
  • NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce nábytku: nábytek a zabudované skříně.
    neurčeno
  • http://onlinesketchup.cz/kniha/ucebnice-sketchup/
  • SÝKORA, Jaroslav. Odborné kreslení pro SPŠ stavební.
  • FOŘT, Petr a KLETEČKA, Jaroslav. Technické kreslení.
  • CIBULKA, Vladimír. Odborné kreslení.
Výukové metody
cvičení
Metody hodnocení
Všechny úkoly budou precizně zpracovány dle předloženého zadání v adekvátním měřítku na tomu odpovídající velikosti archů papíru správně složených na velikost A4, budou obsahovat všechny předem dohodnuté náležitosti a uspořádány do společné složky ve správném pořadí a s jednotným razítkem na každém úkolu. Papírová složka s klopami musí být opatřena obsahem přikládaných dokumentů na vnitřní straně složky a razítkem na straně hlavní. Úkoly musí být odevzdány s kladným hodnocením a předešlými konzultacemi před závěrečným testem s předpokládaným termínem v posledním týdnu semestru. V průběhu semestru je přihlíženo k celkovému zájmu studenta o danou problematiku. Účast na cvičení je povinná. Povoleny jsou maximálně 2 předem emailem/MS TEAMS (nejpozději k začátku hodiny) omluvené absence. Na pozdější omluvu nebude brán zřetel. Absence omluvené fakultou se do celkového počtu nezapočítávají. Nad rámec povolených absencí mohou být uznány pouze omluvy potvrzené lékařem. Při omluvené absenci se automaticky posouvá termín odevzdání daného úkolu. Následující úkol se odevzdává již dle harmonogramu. Absence nemají vliv na úlevy v počtu odevzdaných prací. Zápočtového testu se může zúčastnit pouze ten, kdo má v pořádku docházku, odevzdá všechny úkoly ve stanoveném termínu a průměrně z nich získá po odečtu bodů za pozdní odevzdání alespoň 50 bodů (max. 100 bodů). Zápočet získá ten, kdo získá z testu alespoň 50 bodů z celkového hodnocení 100 bodů. V případě klasifikovaného zápočtu bude výsledná známka tvořena váženým průměrem bodového hodnocení jednotlivých úkolu (75 %) a bodového hodnocení zápočtového testu (25 %). Hodnocení dle ECTS - A (100-90), B (89-80), C (79-70), D (69-60), E (59-50), F (49-0).
Navazující předměty
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2025.