PEŠL ŠILEROVÁ, Lucie and Lenka, PhDr. DOHNALOVÁ. Wellbeing a kondice pro uměleckou praxi - subjektivní faktory uplatnitelnosti na trhu práce. (Wellbeing and balance for artistic practice - subjective factors of applicability on the labor market.). 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Wellbeing a kondice pro uměleckou praxi - subjektivní faktory uplatnitelnosti na trhu práce.
Name in Czech Wellbeing a kondice pro uměleckou praxi - subjektivní faktory uplatnitelnosti na trhu práce.
Name (in English) Wellbeing and balance for artistic practice - subjective factors of applicability on the labor market.
Authors PEŠL ŠILEROVÁ, Lucie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Lenka, PhDr. DOHNALOVÁ (203 Czech Republic).
Edition 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Organization of a conference
Field of Study 60403 Performing arts studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Umělecká profese je psychicky i fyzicky náročná. Obvykle obnáší nepravidelný životní styl a současně nárok na soustředěný a spolehlivý tvůrčí výkon. Je proto důležité být dlouhodobě v dobré kondici. Konference se věnuje reflexi a analýze současného konce
Organization unit Faculty of Music
Keywords (in Czech) well-being; hudební kariéra; hudební vzdělávání; techniky
Keywords in English well-being; music career; music education; techniques
Changed by Changed by: doc. Ing. MgA. Lucie Pešl Šilerová, Ph.D., učo 5576. Changed: 13/3/2024 18:33.
Abstract
Umělecká profese je psychicky i fyzicky náročná. Obvykle obnáší nepravidelný životní styl a současně nárok na soustředěný a spolehlivý tvůrčí výkon. Je proto důležité být dlouhodobě v dobré kondici. Konference se věnuje reflexi a analýze současného konceptu wellbeingu a způsobům, kterými se výukové programy vysokých uměleckých škol adaptují na měnící se potřeby pracovního trhu, jak podporují vzdělávání studujících v oblasti psychofyzické pohody, která je potřebným subjektivním faktorem UPLATNITELNOSTI NA TRHU PRÁCE. Významnou součástí konference budou také prezentace a praktické ukázky různých somatických a psychosomatických metod kompenzací jednostranných zátěží a pro celkovou kondici především hudebních umělců jako podmínky pro jejich pracovní výkon a harmonický život. Konferenci uspořádal Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s Hudební fakultou Janáčkovy akademie múzických umění, Českou hudební radou a KUMSTem. Konference se zaměřila na odborné zpracování tématu well-beingu hudebních umělců v kontextu vysokého uměleckého školství (zejména otázka vývoje příslušných studijních kurikul), v kontextu individuální přípravy a osobního rozvoje jako přípravy na budoucí profesionální kariéru a také na praktické ukázky technik kompenzující zátěže hudební profese.
Abstract (in English)
The artistic profession is mentally and physically demanding. It usually involves an irregular lifestyle and, at the same time, a demand for focused and reliable creative performance. It is therefore important to be in good shape for a long time. The conference is devoted to the reflection and analysis of the current concept of well-being and the ways in which the teaching programs of art colleges adapt to the changing needs of the labor market, how they support the education of students in the field of psychophysical well-being, which is a necessary subjective factor of APPLICABILITY ON THE LABOR MARKET. An important part of the conference will also be presentations and practical demonstrations of various somatic and psychosomatic methods for compensating one-sided loads and for the overall condition of especially musical artists as conditions for their work performance and harmonious life. The conference was organized by the Institute of Arts - Theater Institute in cooperation with the Music Faculty of the Janáček Academy of Performing Arts, the Czech Music Council and KUMST. The conference focused on the well-being of musical artists in the context of higher art education (especially the issue of the development of relevant study curricula), in the context of individual preparation and personal development as preparation for a future professional career, and also on practical demonstrations of techniques compensating for the burdens of the music profession.
PrintDisplayed: 18/7/2024 05:36