2019
Umělecký výzkum tvorby divadelních inscenací s herci s Downovým syndromem jako účinného prostředku sociální inkluze
VRBKOVÁ, JitkaZákladní údaje
Originální název
Umělecký výzkum tvorby divadelních inscenací s herci s Downovým syndromem jako účinného prostředku sociální inkluze
Název anglicky
Artistic research of the production of theatrical performances with actors with Down syndrome as effective means of social inclusion
Autoři
Vydání
2019
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Projekty výzkumu a vývoje
Obor
60403 Performing arts studies
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Organizační jednotka
Divadelní fakulta
Klíčová slova česky
tvůrčí práce; mentální handicap; Downův syndrom; děti s handicapem; inkluze; terapie divadlem; divadlo
Klíčová slova anglicky
artistic work; mental disability; Down syndrome; children with disabilities; inclusion; theatre therapy; theatre
Návaznosti
TL02000500, projekt VaV.
Změněno: 24. 4. 2022 22:21, doc. MgA. Hana Průchová, Ph.D.
V originále
Na základě dlouholetých zkušeností s Divadlem Aldente jsme vytvořili herecký soubor dětí a dospívajících s DS. Pravidelně jsme rozvíjeli jejich divadelní předpoklady na workshopech, jež vyústily v tvorbu inscenací s profesionálními divadelníky. Součástí projektu byly výzkumné rozhovory s diváky a s profesionálními herci. Na řešení projektu a výsledné zprávě se podíleli psycholog a speciální pedagog, kteří pojmenovali účinek divadelní tvorby jak na herce, tak na diváky většinové společnosti. Vznikla zpráva uměleckého výzkumu, kde analyzujeme vznik jednotlivých inscenací v kontextu dosavadních domácích i světových zkušeností s tímto typem divadla a navrhujeme vhodné metodologické postupy využitelné zejména těmi, kdo pracují s lidmi s postižením a pomáhají jejich inkluzi do většinové společnosti. Výzkumný projekt byl realizován v letech 2019-2021 s podporou programu ÉTA Technologické agentury ČR (číslo projektu TL02000500).
Anglicky
A theatre group of children and teenagers with Down syndrome was created based on our long-time experience with similar type of theatre in Theatre Aldente. Theatre skills of the actors were continuously developed in workshops resulting in a full-fledged production featuring actors with handicap and without. The project also included interviews with audiences and professional actors. A psychologist and a remedial teacher cooperated to assess the impact of theatre work both on the actors with DS and the general public audience. The project outcome was an artistic research report analysing the production of the individual performances in relation to similar theatre works home and abroad, and suggesting methods for effective social inclusion of people with DS. The research project was realized from 2019 to 2021 with support of the ÉTA programme of the Technology Agency Czech Republic (project no. TL02000500).