i 2021

Antigona

VRBKOVÁ, Jitka

Základní údaje

Originální název

Antigona

Název anglicky

Antigone

Autoři

VRBKOVÁ, Jitka (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Divadlo Barka, Brno, 2021

Nakladatel

Divadelní fakulta JAMU

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Umělecké realizace

Obor

60400 6.4 Arts

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

O inscenaci na webu Divadla Aldente

Organizační jednotka

Divadelní fakulta

Klíčová slova anglicky

artistic research; ancient tragedy; sophocles; Antigone; down syndrome; actor-specific theatre; theatre with actors with disabilities; Theater Aldente

Návaznosti

TL02000500, projekt VaV.
Změněno: 1. 4. 2022 17:52, doc. MgA. Hana Průchová, Ph.D.

Anotace

ORIG EN

V originále

Klasická antická tragedie v podání herců s handicapem i bez něj. Jedná se o první uvedení klasické tragédie v podání herců s mentálním handicapem v ČR ve formě interpretačního divadla. Režie řeší omezené řečové možnosti některých protagonistů kolektivními rolemi (Antigonu hrají dvě herečky, Kreonta dva herci), jež ale ve výsledku umožňují mnohovrstevnatější výklad postav i kreativní režijně-herecká řešení dramatických situací. Temporytmus staví na kontrastu mezi řečí a pohybem herců bez handicapu a zákonitě pomalejší řečí a nižším svalovým napětím herců s Downovým syndromem. Významové sdělení operuje s přirozenou naivitou a spontaneitou herců s mentálním znevýhodněním, již herci bez handicapu nejsou schopni dosáhnout. Inscenace představuje jak prostředek, tak výstup realizovaný v rámci projektu Umělecký výzkum tvorby divadelních inscenací s herci s Downovým syndromem jako účinného prostředku sociální inkluze podpořeného Technologickou agenturou ČR v rámci programu ÉTA (č. projektu TL02000500), jehož cílem je zkoumat prostřednictvím metod uměleckého výzkumu možnosti divadelní práce s dětí a mládeží se specifickými potřebami a podporovat tak jejich integraci do společnosti.

Anglicky

A classical ancient tragedy performed by actors with and without disabilities. This is the first performance of a classical tragedy performed by actors with mental disabilities in the Czech Republic in the form of an interpretive theatre. The direction handles the limited speech capabilities of some of the protagonists with collective roles (Antigone is played by two actresses, Creonte by two actors), but the result allows a more multilayered interpretation of the characters and creative directorial and acting solutions to the dramatic situations. The pacing builds on the contrast between the speech and movement of actors without disabilities and the inherently slower speech and lower muscle tension of actors with Down syndrome. The semantic message operates with the natural naivety and spontaneity of actors with intellectual disabilities, which is impossible to achieve with actors without disabilities. The performance represents both a means and an output of the research project Artistic research of the production of theatrical performances with actors with Down syndrome as effective means of social inclusion, supported by Technology Agency of the Czech Republic, programme ETA (project no. TL02000500) which aims to explore, through methods of artistic research, the possibilities of theatrical work with children and young people with special needs and thus support their integration into society.
Zobrazeno: 25. 11. 2024 17:26