ABOU, Lucie. Problematika dalšího vzdělávání umělců a pracovníků v oblasti umění a kulturních a kreativních průmyslů. (Lifelong Learning of Artists and Cultural and Creative Professionals). In Teritoria umění - odborná konference doktorandů uměleckých oborů vysokých škol. 2021.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Problematika dalšího vzdělávání umělců a pracovníků v oblasti umění a kulturních a kreativních průmyslů.
Name in Czech Problematika dalšího vzdělávání umělců a pracovníků v oblasti umění a kulturních a kreativních průmyslů.
Name (in English) Lifelong Learning of Artists and Cultural and Creative Professionals
Authors ABOU, Lucie.
Edition Teritoria umění - odborná konference doktorandů uměleckých oborů vysokých škol, 2021.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60400 6.4 Arts
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Theatre Faculty
Keywords (in Czech) Umění, celoživotní učení, absolvent, kariéra, statut umělce, vzdělání, výchova, další vzdělávání, umělec na volné noze, klíčové kompetence
Keywords in English Art, Lifelong Learning, Graduate, Career, Status of the Artis, Education, Further Education, Freelance Artists, Key Competences
Changed by Changed by: doc. MgA. Hana Průchová, Ph.D., učo 5216. Changed: 13/4/2022 22:11.
Abstract
Jak se žije a pracuje umělcům a pracovníkům v oblasti kulturních a kreativních průmyslů (dále KKP) v České republice? Jak se vyrovnávají s měnícím se prostředím pracovního trhu, který na ně klade vysoké nároky z hlediska zabezpečení jejich životních potřeb a sociálních jistot, ale i potřeb souvisejících s vlastním uměleckým uplatněním a rozvojem svých profesních i osobních kompetencí? A může umělcům v praxi podat pomocnou ruku vysoká umělecká škola? Na vzorku absolventů Divadelní fakulty JAMU proběhl kvalitativní a kvantitativní výzkum, který zmapoval oblasti, ve kterých umělci a pracovníci sektoru KKP pociťují potřebu dále se vzdělávat. Výzkum mimo jiné míří k návrhu formy budování vzájemného vztahu umělecké vysoké školy a jejích absolventů. V České republice sice existují subjekty, které poskytují poradenství, kurzy a jiné formy dalšího vzdělávání přizpůsobené právě pracovníkům v KKP, ty však nedostačují jak z hlediska kapacity a dostupnosti, tak z hlediska obsahové komplexnosti. Výzkum čerpá z literatury z oblasti andragogiky, filozofie, ale i z přímého zapojení profesionálů z umělecké praxe do dialogu s Evropskou komisí o pracovních podmínkách v KKP „Voices of Culture“.
Abstract (in English)
How do artists and workers in the field of cultural and creative industries (hereinafter KKP) live and work in the Czech Republic? How do they cope with the changing environment of the labor market, which places high demands on them in terms of ensuring their living needs and social security, but also the needs related to their own artistic application and the development of their professional and personal competencies? And can an art college lend a helping hand in practice? Qualitative and quantitative research was conducted on a sample of graduates of the JAMU Faculty of Theater, which mapped the areas in which artists and employees of the KKP sector feel the need for further education. Among other things, the research aims to design a form of building a mutual relationship between an art college and its graduates. Although there are entities in the Czech Republic that provide counseling, courses and other forms of further education tailored to the employees of the CCP, they are not sufficient both in terms of capacity and availability and in terms of content complexity. The research draws on literature from the field of andragogy, philosophy, but also from the direct involvement of professionals from artistic practice in the dialogue with the European Commission on working conditions in the CCP "Voices of Culture".
PrintDisplayed: 30/5/2024 19:17