Představení studijního programu

Uchazeči o studium do obou specializací vypracovávají zadané písemné práce, jejichž základem je písemná analýza vybraného dramatického textu a odborná reflexe zhlédnuté inscenace – zadané práce jsou předmětem pohovoru s komisí. Hodnotí se rovněž dodaná vlastní autorská tvorba a míra talentu uchazečů. Během přijímacího pohovoru se testuje motivace, zájem o divadlo, rozhled v daném oboru a kulturním dění obecně. Adepti pracují během přijímacích zkoušek se studenty herectví na zadaných scénických etudách. Součástí přijímacího řízení je prověření jazykových schopností jednotlivých uchazečů a absolvování psychologického testu osobnosti. Talentová zkouška je dvoukolová.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení 2021 bakalářské obory
Termín podání do půlnoci 30. 11. 2020

  • Informace o přijímacím běhu

    Přijímací řízení 2021 bakalářské obory

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
    Předpoklady pro přijetí ke studiu

    - výrazné talentové předpoklady pro zvolený obor;

    - úplné středoškolské vzdělání nebo úplné středoškolské odborné vzdělání ukončené maturitou;

    - intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor);

    - dobrá zdravotní a fyzická dispozice.

    Podmínky pro přijetí cizinců ke studiu (s výjimkou uchazečů ze Slovenské republiky)

    Při přijímání cizinců ke studiu v bakalářském a navazujícím magisterském studijním programu musí děkan dodržet splnění závazků, které vyplývají z mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.

    V případě, že se nejedná o akreditovaný studijní program pro cizince v cizím jazyce, a studenti – cizinci tedy budou studovat v českém jazyce, tj. za stejných podmínek jako čeští studenti, jsou povinni složit ověřovací zkoušku znalostí českého jazyka na Katedře cizích jazyků HF JAMU (zkouška je zpoplatněna částkou 3 000 Kč) a předložit potvrzení o vykonání požadované zkoušky z českého jazyka dle stanovených podmínek nejpozději v den přijímací zkoušky na DF JAMU. Uznány mohou být téžzkoušky odpovídající úrovně složené na Univerzitě Karlově (ÚJOP), Masarykově univerzitě (Kabinet češtiny pro cizince), a rovněž maturitní zkouška z českého jazyka složená v ČR. Požadována je úroveň B1 podle SERR/CEFRL (Společného evropského referenčního rámce pro jazyky).

    Průběh přijímacího řízení

    Přijímací řízení na Divadelní fakultu JAMU je zpravidla dvoukolové.

    Termíny přijímacího řízení

    I. kolo přijímacích zkoušek pro specializace Činoherní režie, Divadelní dramaturgie se uskuteční v termínu 11. 1. 2021 - 14. 2. 2021.

    II. kolo přijímacích zkoušek na bakalářské studium specializací Činoherní režie, Divadelní dramaturgie, se uskuteční v průběhu března a dubna 2021.

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
    Způsob hodnocení výsledků přijímacích zkoušek a vyrozumění uchazečů

    Všechny dílčí části jednotlivých kol přijímací zkoušky se hodnotí bodovým systémem. Každé kolo přijímací zkoušky se hodnotí samostatně (body za jednotlivá kola se nesčítají!) přičemž platí, že pro postup do druhého kola musí uchazeč o studium získat minimálně 60 bodů z celkových 100 bodů (netýká se studijních programů a specializací, u kterých je možné o přijetí či nepřijetí uchazečů rozhodnout již po prvním kole přijímacího řízení). Ve druhém kole je bodová hranice pro přijetí stanovena opět na 60 bodů (není-li dále stanoveno jinak). Na základě získaných bodů je určeno pořadí uchazečů a je přijímáno tolik uchazečů, kolik je pro obor z kapacitních důvodů stanoveno. Po každém kole je zpracováno pořadí uchazečů, které je následně zveřejněno na webových stránkách JAMU.

    Kromě uveřejnění pořadí uchazečů na webových stránkách JAMU u jednotlivých kol přijímací zkoušky jsou všichni uchazeči vyrozuměni o výsledku přijímacího řízení, a to:

    po 1.kole přijímací zkoušky dostávají uchazeči:

    a) kteří postupují do II. kola - vyrozumění o postupu do II. kola s informací o jeho termínu a zadáním konkrétních pracovních úkolů bude provedeno zveřejněním prostřednictvím aplikace E-přihláška;

    b) kteří nepostupují do II. kola - rozhodnutí o nepřijetí ke studiu (doporučeně na adresu trvalého bydliště)

    po 2.kole přijímací zkoušky dostávají uchazeči:

    - rozhodnutí děkana DF o přijetí ke studiu do aplikace E-přihláška nebo doporučeně na adresu trvalého bydliště v případě, že je přijímací zkouška na daný obor studia tímto druhým kolem ukončena.

    - rozhodnutí děkana DF o nepřijetí ke studiu do aplikace E-přihláška a doporučeně na adresu trvalého bydliště v případě, že je přijímací zkouška na daný obor studia tímto druhým kolem ukončena.

    Výsledky zveřejněné na webových stránkách fakulty (http://is.jamu.cz) mají jen informativní charakter. PROTI VÝSLEDKU PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ ZVEŘEJNĚNÉMU PŘEDBĚŽNĚ V INFORMAČNÍM SYSTÉMU JAMU A NA WEBU DIVADELNÍ FAKULTY SE TEDY NELZE ODVOLAT!!!

Studium

  • Cíle

    ČINOHERNÍ REŽIE

    Cílem studijního plánu je poskytnout posluchačům jednak základní teoretické vybavení, znalosti a vědomosti, jednak je seznámit s konkrétní praktickou divadelní činností. Paralelně je rozvíjena také tvůrčí složka dramaturgického talentu, a to hlavně formou seminářů.

    DIVADELNÍ DRAMATURGIE

    Cílem studijního plánu je poskytnout posluchačům základní teoretické vybavení, znalosti a vědomosti a seznámit je s konkrétní praktickou divadelní činností. Vedle oblasti teoretické a historické je paralelně rozvíjena také tvůrčí složka dramaturgického talentu.

  • Uplatnění absolventa

    ČINOHERNÍ REŽIE

    Absolventi bakalářského studia mohou být:

    Režiséři ve studiových divadlech a divadlech komornějšího charakteru

    Asistenti režie v divadle (konzultace s režisérem nad koncepcí inscenace, vedení aktuální režijní knihy, pomoc při organizaci inscenace v zákulisí – přehled o práci techniků, rekvizitářů a dalších jevištních složek, organizace externistů v inscenaci, režie dílčích sekvencí)

    Pomocní režiséři v rozhlase, televizi, filmu (režie komparzních scén)

    Zvukoví režiséři (rozhlas, dabing, televize)

    Režiséři (manažer, dramaturg) agenturních aktivit

    Výkonní produkční v divadle, televizi či filmu

    Pedagogové ZUŠ (vedoucí výuky dramatických oborů)

    Určitý počet absolventů bakalářského studijního programu je zároveň připraven – po splnění požadavků přijímacího řízení – pro studium navazujícího magisterského programu Činoherní režie

    ZNÁMÍ ABSOLVENTI

    Juraj Augustín

    Ivan Buraj

    Martin Čičvák

    Hana Mikolášková-Kovaříková

    Janka Ryšánek-Schmidtová

    DIVADELNÍ DRAMATURGIE

    Absolventi bakalářského studia mohou být:

    lektoři v divadle

    programově-organizační pracovníci agentury

    redaktoři divadelních tiskovin

    tiskoví mluvčí divadla

    redaktoři, moderátoři pro oblast kultury a divadla v médiích

    redaktoři kulturních rubrik některých periodik

    recenzenti pro oblast divadla

    pedagogové ZUŠ (vedoucí výuky dramatických oborů)

    ZNÁMÍ ABSOLVENTI

    David Drozd

    Vladimír Fekar

    Matěj Nytra

    Viktorie Knotková

    Kateřina Menclová

Základní údaje

Zkratka
Rez_Dram:B
Typ
bakalářský
Profil
akademický
Titul
BcA.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

6
odhadovaný počet přijatých
15
počet aktivních studentů
18
počet závěrečných prací

Divadelní fakulta
Program zajišťuje