Představení studijního programu

SCÉNOGRAFIE

Přijetí do navazujícího magisterského studia vyžaduje především řádně ukončené bakalářské studium, prezentaci portfolia, předložení záměru dalšího studia, anotaci diplomové magisterské práce a záměr absolventského projektu. V prvním kole je na základě zaslaných materiálů posuzována osobnostní a umělecká zralost a provázanost v týmu. Ve druhém kole se pak v hovoru s komisí zjišťují odborné předpoklady.

SVĚTELNÝ DESIGN

Uchazeč o studium musí být absolvent nejméně bakalářského stupně studia s výtvarným, výtvarně-technickým nebo mediálním zaměřením a ve stanoveném termínu podat kompletní přihlášku ke studiu (portfolio vlastních tvůrčích prací se zaměřením na médium světlo., úvahu o předpokládané diplomové práci, strukturovaný životopis, kopii maturitního vysvědčení a diplomu, potvrzení o úhradě administrativního poplatku). V prvním kole, které probíhá bez účasti uchazeče, komise hodnotí zaslané podklady. Druhé kolo probíhá s uchazečem a má tři části - písemný test, pohovor nad vlastním portfoliem a diskuse o směřování a záměrech uchazeče během studia.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení 2022 navazující magisterské obory
Termín podání do půlnoci 31. 3. 2022

  • Informace o přijímacím běhu

    Přijímací řízení 2022 navazující magisterské obory

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
    Předpoklady pro přijetí ke studiu

    Úplné vysokoškolské bakalářské vzdělání dosažené v příslušném oboru studijního programu „Dramatická umění“ nebo v příbuzném studijním programu.

    pozn.: za příbuznou specializaci bakalářského stupně studia je považována taková specializace, jejíž výstupy (získané znalosti a dovednosti studenta, jeho profesní vybavenost a zaměření) odpovídají výstupům bakalářského stupně studia stejného oboru; pro posuzování příbuzného oboru slouží akreditace MŠMT (popis oboru studia) nebo „Dodatek k diplomu“ (Diploma Supplement); fakulta si může vyžádat další materiály (studijní kartu, výkaz o studiu, anotace předmětů studia, ...).

    Tvůrčí a intelektuální předpoklady (schopnost samostatného úsudku, dobrá úroveň všeobecných vědomostí, vyhraněný zájem o zvolený studijní obor[specializaci]); dobrá zdravotní fyzická i psychická dispozice.

    Podmínky pro přijetí cizinců ke studiu (s výjimkou uchazečů ze Slovenské republiky)

    Při přijímání cizinců ke studiu v bakalářském a navazujícím magisterském studijním programu musí děkan dodržet splnění závazků, které vyplývají z mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána.

    V případě, že se nejedná o akreditovaný studijní program pro cizince v cizím jazyce, a studenti – cizinci tedy budou studovat v českém jazyce, tj. za stejných podmínek jako čeští studenti, jsou povinni složit ověřovací zkoušku znalostí českého jazyka na Katedře cizích jazyků HF JAMU (zkouška je zpoplatněna částkou 3 000 Kč) a předložit potvrzení o vykonání požadované zkoušky z českého jazyka dle stanovených podmínek nejpozději v den přijímací zkoušky na DF JAMU. Uznány mohou být téžzkoušky odpovídající úrovně složené na Univerzitě Karlově (ÚJOP), Masarykově univerzitě (Kabinet češtiny pro cizince), a rovněž maturitní zkouška z českého jazyka složená v ČR. Požadována je úroveň B1 podle SERR/CEFRL (Společného evropského referenčního rámce pro jazyky).

    Průběh přijímacího řízení Přijímací řízení na dvouleté magisterské navazující studium na Divadelní fakultu JAMU je jednokolové. Přijímací zkouška probíhá formou pohovoru nad zaslanými a předloženými materiály; v pohovoru jsou zjišťovány odborné a tvůrčí předpoklady pro studium zvolené specializace.

    Termíny přijímacího řízení

    Přijímací řízení do dvouletého magisterského navazujícího studia se koná v termínu: 13. – 17. června 2022.

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
    Všechny dílčí části přijímací zkoušky se hodnotí bodovým systémem. Maximální celkový počet bodů je 100, bodová hranice pro přijetí je stanovena na 60 bodů. Podle dosažených bodů je zpracováno pořadí uchazečů, které je následně zveřejněno na www stránkách JAMU (bližší informace obdrží uchazeči v pozvánce k přijímací zkoušce).

    Po vykonání přijímací zkoušky dostávají uchazeči rozhodnutí děkana DF o přijetí ke studiu do aplikace E-přihláška nebo doporučeně na adresu trvalého bydliště, rozhodnutí děkana DF o nepřijetí ke studiu doporučeně na adresu trvalého bydliště.

    Výsledky zveřejněné na webových stránkách fakulty (http://is.jamu.cz) mají jen informativní charakter. PROTI VÝSLEDKU PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ ZVEŘEJNĚNÉMU PŘEDBĚŽNĚ V INFORMAČNÍM SYSTÉMU JAMU A NA WEBU DIVADELNÍ FAKULTY SE TEDY NELZE ODVOLAT!!!

Studium

  • Cíle

    SCÉNOGRAFIE

    Cílem magisterského studia je příprava kvalifikovaných umělců v celé šíři možností umělecké tvorby pro vrcholnou uměleckou praxi v uměleckých a kulturních institucích a dalších subjektech působících v sektoru kulturních průmyslů. Cílem je také podporovat absolventy, kteří se budou dále schopni věnovat teorii a reflexi umělecké tvorby v širším kontextu v rámci doktorského studia.

    SVĚTELNÝ DESIGN

    Cílem studia je v reakci na poptávku připravit odborníky v oblasti světelného designu a projekcí, kteří jsou samostatně činnými umělci s hlubokými znalostmi světelných technologií a technik s výrazným přesahem do scénografie, disponující širokou škálou vědomostí, které dokáží tvůrčím způsobem aplikovat zejména v oblasti divadelní tvorby.

    Studijní plán vyvažuje teoretické znalosti a praktické dovednosti, stejně jako mu jde o rovnoměrné zastoupení technických a humanitních předmětů. Určité předměty jsou založeny na spolupráci s jinými ateliéry. Kromě pravidelné výuky pořádá ateliér workshopy, exkurze a semináře s českými i zahraničními odborníky z praxe. Studenti jsou motivováni k účasti na festivalech a konferencích. V rámci semestrálních úkolů spolupracují na projektech, stávají se součástí tvůrčích týmů, získávají cenné zkušenosti a kontakty. Absolventský projekt mají možnost uskutečnit v jednom ze školních divadel. Často se nabízí i možnost spolupráce nad rámec školních projektů.

  • Uplatnění absolventa

    SCÉNOGRAFIE

    Absolventi navazujícího magisterského studia

    jsou umělci, tedy odborníci, kteří uplatňují své schopnosti a získané zkušenosti v praxi napříč kreativními průmysly. Prokazují praktické i teoretické znalosti v oblasti divadelní a filmové scénografie, designu kostýmu a oděvu, světelného designu, projekčních technologií a výstavnictví. Orientují se ve vývoji a současných tendencích v teorii umění, stejně tak v oblasti světelných technologiích a jejich ovládání. Při tvorbě scénografické vize umí pracovat s videem a projekcemi. Zvládají vytvořit, technicky zdokumentovat a prezentovat dramaturgickou a světelnou koncepci divadelní inscenace, filmu, eventu, show a podobně.

    ZNÁMÍ ABSOLVENTI

    Markéta Oslzlá

    Anita Nemkyová

    Marek Cpin

    Linda Dostálková

    Jan Matýsek

    SVĚTELNÝ DESIGN

    Absolvent prokazuje široké (praktické i teoretické) znalosti v oblasti světelného designu a projekčních technologií, orientuje se ve vývoji a současných trendech světelných technologií a jejich ovládacích zařízeních, disponuje hlubokými vědomostmi historie a teorie světového a českého divadla a scénografie, prokazuje porozumění dalším divadelním a uměleckým oborům (režie, dramaturgie, scénografie) a má základy znalostí filmového, televizního a architektonického svícení, které dokáže rozšířit a uplatnit v uvedených oborech.

    Díky tomu je schopen vytvořit, technicky zdokumentovat a prezentovat světelnou koncepci divadelní inscenace, filmu, eventu, show, apod. Samostatně navrhnout a připravit světelnou výstavu, show apod. od dramaturgické koncepce až po realizaci. Dokáže prakticky realizovat návrh světelné koncepce a ovládá technologii divadelního prostoru. Je schopen při tvorbě světelné koncepce pracovat s videem a projekcemi a orientuje se v nejnovějších trendech ve vývoji osvětlovacích systémů a dokáže pracovat s moderními audio/video technologiemi.

    Absolvent je kompetentní samostatně navrhnout světelný design inscenací všech žánrů (opera, taneční divadlo a balet, činohra, muzikál aj.), vytvořit světelnou koncepci v souladu s režijní a scénografickou koncepcí v tvůrčím týmu režisér-výtvarník scény (a kostýmů) – světelný designer. Je také schopný zpracovat světelnou koncepci ve vizualizačním programu do konkrétního typu divadelního prostoru s konkrétní scénografií a konkrétními světelnými zdroji a uvést ji s místním osvětlovacím týmem do praxe.

Základní údaje

Zkratka
Sce_Sd:N
Typ
magisterský navazující
Profil
akademický
Titul
MgA.
Doba studia
2 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

10
odhadovaný počet přijatých
11
počet aktivních studentů
8
počet závěrečných prací

Divadelní fakulta
Program zajišťuje