DIFA:M6006z Basics of Composition II - Course Information
M6006z Basics of Composition II
Theatre FacultyWinter 2018
- Extent and Intensity
- 1/1. 2 credit(s). Type of Completion: z (credit).
- Teacher(s)
- Ing. MgA. Edgar Mojdl, Ph.D. (lecturer)
- Guaranteed by
- Composition and Multimedia Creation Department – Dean’s Office – Faculty of Music – Janáček Academy of Performing Arts
Supplier department: Composition and Multimedia Creation Department – Dean’s Office – Faculty of Music – Janáček Academy of Performing Arts - Prerequisites (in Czech)
- EVER( M6006l Basics of Composition II )
(např. absolvování některého předcházejícího předmětu, předchozí znalosti, dovednosti a pod.):
Zájem o vhled do oblasti elektronické a počítačové hudby a její tvorby. Doporučuje se kombinovat s předměty Základy teorie kompozice I. a II.
Zájemci budou muset absolvovat vstupní pohovor; na základě jeho výsledků budou studenti do tohoto předmětu přijati. - Course Enrolment Limitations
- The course is offered to students of any study field.
- Course objectives (in Czech)
- (očekávané cíle výuky a kompetence, které student získá, tedy co se v předmětu naučí, co bude umět vykonávat, vědět atd.):
Tento předmět je zaměřen na elektroakustickou část soudobé hudební kompozice. Akcentovány jsou dvě roviny - teoretická a praktická. V teoretické rovině jsou probírány různé metody kompozice elektroakustické hudby za použití technologií od počátku 20. století po dnešek. Probírané metody jsou přímo konfrontovány s kompozicemi světově uznávaných skladatelů, které využívají principy probírané látky.
Praktická část je pak zaměřena na seznámení studentů s vlastní tvorbou elektroakustické hudby. Zde budou dosažené vědomosti prakticky procvičovány tím, že budou studenti tvořit vlastní elektroakustické skladby. Pro účast v předmětu jsou podmínkou základní uživatelské znalosti práce s počítačem. Doporučuje se kombinovat s předměty Základy teorie kompozice I. a II.
Cílem je v zimním semestru v teoretické části předmětu seznámit posluchače se základními proudy elektronické hudby od počátku století až do současnosti. Metodika výuky předpokládá seznámení s teorií probíraného období a poté s praktickými ukázkami vzniklých děl, či demonstrací zvukových kvalit tohoto období. V letním semestru je cílem v teoretické části předmětu seznámit posluchače s moderním trendem počítačové tvorby elektroakustické hudby a prakticky demonstrovat tvorbu elektroakustických hudebních děl. Během druhého kurzu je posluchač povinen vytvořit vlastní dílo, které je podmínkou k udělení zkoušky. V praktické části budou posluchači vytvářet vlastní individuálně jednoduché elektronické studie.
- Syllabus (in Czech)
- Výuka bude probíhat každé liché pondělí v časech 11.50 - 13.25 hod. a 15.10 - 16.45 hod. (učebna č. 011).
* Osnova přednášek:
Zimní semestr (ZS):
1. - 3. Základní proudy elektronické hudby počátkem 20. století - Theremin (Těrmen Vox), Thaddeus Cahill (Teleharmonium), Ondes Martenot (Martenotovy vlny).
4. - 6. 40. a 50. léta - vynález magnetofonového pásu, konkrétní hudba, Max Matthews a jeho Music 1, RCA Mark II Sound Synthetiser. Aplikace v dílech Pierra Schaffera, Pierra Henryho, Carlheinze Stockhausena, Pierra Bouleze, Edgara Varese a Iannise Xenakise.
7. - 10. 60. a 70. léta - Analogová syntéza, frekvenční modulace, syntezátor Buchla v díle Mortona Subbotnicka, Robert Moog a jeho syntezátory, přesahy do jiných žánrů.
11. - 12. 70. a 80. léta - Úsvit digitálních syntezátorů. Přesun role syntezátorů na pole komerční hudby. Aditivní a granulární syntéza ve vážné hudbě.
13. Zápočet.
Letní semestr (LS):
1. - 3. Praktické objasnění pojmů sekvencer, syntezátor, sampler a jejich následné využití.
4. - 5. Objasnění VST modelu.
6. - 7. Estetika elektroakustického díla.
8. - 9. Stříhání zvuku, tvorba samplů a smyček v programech Sound Forge, Wave Lab a Gold Wave.
10. - 11. Kombinace samplů a syntezátorů v programu Cubase SX.
12. Produkce elektroakustické skladby.
13. Zápočet.
Vzhledem k individuální výuce ve cvičení, jehož povaha je ryze tvůrčí a časově nedefinovatelná, se osnova cvičení neuvádí.
- Výuka bude probíhat každé liché pondělí v časech 11.50 - 13.25 hod. a 15.10 - 16.45 hod. (učebna č. 011).
- Literature
- Teaching methods (in Czech)
- Přednáška je hromadná, cvičení formou individuální výuky.
- Assessment methods (in Czech)
- V zimním semestru zápočet, v letním semestru klasifikovaný zápočet. Podmínkou pro získání zápočtu a zkoušky je absolvování předmětu v obou semestrech!
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- Credit evaluation note: 2 z 4.
Information on course enrolment limitations: Pro úspěšný zápis předmětu si zaregistrujte též odpovídající předmět v letním semestru (podle předpokladu "EVER")
- Enrolment Statistics (Winter 2018, recent)
- Permalink: https://is.jamu.cz/course/difa/winter2018/M6006z