Tvorba dokumentů k výuce (souborů, obrázků, prezentací, ...)


 1. Je nutné vytvářet učební materiály a soubory používané ve výuce v nějakém konkrétním autorském software? Je předepsána jednotná podoba?

  Ne, použijte libovolný vám sympatický editor nebo nástroj. Důležité je, aby vytvořený soubor měl co nejobvyklejší formát (HTML, pdf, MS Office, ...) tak, aby s ním studenti mohli bez problémů pracovat. Není vhodné vytvářet soubory vyžadující pro čtení zvláštní software – studenti nejsou schopni si jej obstarat, nainstalovat atd.

  Jednotná univerzitní pravidla týkající se formy učebního materiálu stanovena nejsou.

 2. Mám hotové soubory, které jsem dříve studentům zasílal e-mailem, tiskl nebo jsou vystaveny na mém webu.

  Tyto materiály je žádoucí vložit do Studijních materiálů IS JAMU. K materiálům v IS JAMU mají studenti nejsnazší přístup, mohou sledovat nové materiály, aktualizace, prohledávat je, pracovat s nimi jednotným způsobem. Ušetříte adminstrativu sobě (nebudou je po vás opakovaně vyžadovat nebo se dotazovat na jejich umístění) i jim. K materiálům můžete nastavit práva a variabilně omezit přístup – např. pouze na studenty vašeho kurzu.

 3. Mám obavy ze zneužití veřejně vystavených materiálů

  Pokud jste autorem těchto materiálů, jsou vaše práva chráněna autorským zákonem a dalšími právními předpisy. Pokud by někdo protiprávním způsobem používal váš materiál, může být trestně stíhán.

 4. Lze takto publikovat pouze velké výukové publikace (rozsahu skript)?

  Chcete-li veřejnosti dát k dispozici rozsáhlejší učební materiál, je to vítané. Lze však publikovat i díla menšího rozsahu. Kritériem je informační hodnota a zpracování díla v určité kvalitě taková, aby čtenář a zájemce o obor z prostředí mimo univerzitu získal smysluplný zdroj informací, aniž by měl k dispozici váš prezenční výklad. Je-li dokument sám o sobě použitelný jako výukový materiál, je vhodné jej publikovat.

 5. Samotný statický studijní materiál má pouze nízkou výukovou úspěšnost!

  Je vítáno, pokud se statické materiály rozhodnete rozšířit o interaktivní rozměr při provozu konkrétního kurzu. IS JAMU v tomto směru nabízí celou řadu e-learningových aktivit.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

Relevantní odkazy 


Nahoru | Aktuální datum a čas: 20. 4. 2019 12:18, 16. (sudý) týden

Kontakty: jamuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv | Více o Informačním systému