- 1.K čemu jsou Záložky? A co jsou štítky?Agenda přináší:
- mám záložky (odkazy do internetu, „Oblíbené“, Bookmarks) na jednom bezpečném místě v IS JAMU,
- pokud mne něco zaujme, založím veřejnou záložku i pro ostatní,
- vidím, jaké záložky založili ostatní.
Zde jsou záložky, které si v poslední době uložilo nejvíce lidí (tzv. žhavé záložky): https://is.jamu.cz/auth/ln/hot. Zobrazit žhavé záložky.
Veřejné záložky jsou k nahlédnutí i uživatelům nepřihlášeným do IS JAMU, např. https://is.jamu.cz/ln/hot.
Štítky (anglicky tag) si k záložkám vepisuji jako nehierarchická klíčová slova - o čem záložka je, proč jsem si ji uložil, co si o ní myslím, k čemu ji chci později použít. Pro představu zkuste
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/radio Zobrazit.
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/brno+cajovna Zobrazit.
Názvy štítků lze vepsat do adresy, jak je zde naznačeno, nebo v agendě použijte vyhledávací pole.
Co znamenaji údaje u zobrazené mé záložky?
1 Zadám-li štítek „favorit“ nebo „favourite“, je záložka dostupná v pohledu „oblíbené“.
2 Štítek s kódem předmětu zakončený vykřičníkem zadal učitel předmětu.
3 Cizí štítky: tuto záložku mají uloženou i jiní lidé, s těmito štítky.
4 Možnost záložku upravit.
5 Počet osob, které mají tuto záložku: odkaz vede na seznam osob a podrobnosti.
6 Kdo záložku jako první vložil do IS JAMU a kdy.
7 Odkaz na veřejné záložky osoby, která záložku první vložila do IS JAMU.
8 Můžete si vkladatele vyhledat nebo mu napsat.
- 2.Nemám zájem sdílet záložky!Nechcete-li sdílet záložky, je možné si položky ukládat výhradně jako soukromé. Pokud pracujete z mnoha počítačů (různé počítačové učebny, studovny, domov, kolej, ...), je pro vás stále dostupná báze vašich odkazů přínosem - nemusíte synchronizovat mezi jednotlivými počítači a prohlížeči; je k dispozici všude, kde se dostanete k IS JAMU
Kdykoli vás zaujmou materiály, které takto poskytují kolegové, můžete se také do sdílení (do informování o tom, co jste kde na webu zajímavého četl) zapojit.
- 3.Vložení a oštítkování záložkyPři vkládání nové záložky vyplňte Název, Adresu, ev. Popis. Pokud systém tuší, jaké štítky se k záložce hodí či jste již používali, nabídne vám je:
1 Náhled výběru štítků.
Kliknutím štítky vkládáte a opětovným kliknutím odstraňujete, do políčka můžete připsat další. Štítek „favorit“ se nabízí vždy, můžete jím záložku označit jako oblíbenou.
Veřejné štítky: o čem záložka je, jaká je. Informace využitelné ostatními uživateli. Soukromé štítky: k čemu vám záložka je, značky pro další použití (ukol_precist, darek_koupit), kterými nechcete „rušit“ veřejnou znalostní bázi.
Soukromá poznámka: text poznámky nevidí další uživatelé. Příznak „soukromá záložka“: celou tuto záložku nevidí další uživatelé.
Štítky pro předmět a pro obor: používejte je, upozorňujte svoje spolužáky na zajímavé zdroje.
- 4.Rychlé zkopírování cizí záložky (jen s editací štítků)
Odkaz „rychle“ v libovolném seznamu záložek zobrazí formulářové políčko, ve kterém můžete upravit štítky k záložce. Ostatní údaje budou okopírovány ze vzorové záložky beze změn.
Pokud chcete touto metodou přidat soukromý štítek, uveďte před něj znak dolar „$“, např. $proklikat.
- 5.Za jakým účelem si lidé obvykle záložky a štítky k nim ukládají?
- Práce do školy, výzkum – označte si podklady k psaní eseje či článku společným štítkem, budou se vám lépe dělat citace.
- Studijní obory – máte zajímavé zdroje k oblasti, kterou studujete? Označte je např. obor_sociologie či obor_fyzika. Lze očekávat, že ostatní přidají zase svoje.
- Co jste si přečetli a zaujalo – články na libovolné téma, které stojí za přečtení, ev. je chcete doporučit ostatním.
- Cestování – chystáte se někam? Najděte a uložte si možnosti ubytování, stravování, zajímavé destinace. Při hledání štítky kombinujte, např. znojmo+vino
- Vaření – ukládejte si recepty štítkované např. dle surovin, ceny, způsobu přípravy, ...
- Hodnocení – vyjádřete počtem hvězdiček váš názor na odkazovanou restauraci, knihu, článek ...
- Odborník doporučuje – zajímá vás, které odkazy k určitému tématu si založil známý expert? Mají adresu https://is.jamu.cz/auth/ln/UCO.
- Co jsem poslední dobou četl zajímavého – evidujte si v systému a odkaz na seznam dejte na svůj web, svůj blog
- 6.Jak vyhledám Záložky?Nahoře v navigační liště si můžete přepnout pohled na záložky dle různých kritérií. Pro přístup ke svým záložkám volte:
- moje: oblíbené – co mám označeno štítkem favorit nebo favourite,
- moje: všechny – vše, co mám uložno jako záložku.
Pro orientaci co nového v agendě přibylo, co uživatelé na internetu čtou a zakládají:
- ostatní: žhavé – co si nedávno uložilo více lidí,
- ostatní: populární – co má uloženo nejvíce lidí,
- ostatní: nejnovější – poslední uložené záložky,
- štítky – všechny používané štítky.
Zajímají-li vás záložky označené konkrétním štítkem nebo založené konkrétní osobou, použijte vyhledávací pole a v menu zvolte „ve štítcích“.
1 Možnosti přístupu k záložkám.
2 Pole pro vyhledávání ve štítcích.
Slova ve vyhledávání lze kombinovat pomocí znamének plus a minus:
kas+linux
Záložky uživatele s přezdívkou „kas“, které označil štítkem „linux“ (nebo záložky označené štítky „kas“ a „linux“ zároveň).linux+1885
Záložky uživatele s učo 1885 označené štítkem „linux“.recept-cukr
Záložky označené „recept“, ale neoznačené „cukr“.
Do vyhledávacího pole můžete zadat také url - adresu záložky (musí přesně odpovídat).
Lze také plnotextově vyhledávat v názvech, popisech a poznámkách (přepněte v menu na „v textech“). Toto vyhledávání je realizováno jiným mechanismem, než hledání mezi štítky, a proto se v něm používají jiné operátory pro případné kombinování:
víno MINUS Znojmo
Záložky, jejichž texty obsahují víno, ale neobsahují Znojmo.víno AND Znojmo
Záložky, jejichž texty obsahují víno i Znojmo.
vín%
vyhledá výskyty slov víno, vína, vínový ap.Lze také vyhledat záložky neoznačené žádnými štítky - odkaz „moje záložky bez štítků“ ke konci pravého sloupce s vašimi štítky. Jsou dostupné také na adrese /ln/učo/>/bez či /ln/učo/>/without. Cizí veřejné záložky bez štítku najdete pod volbou „štítky“ v horní liště (pod mrakem štítků), nebo na adrese /ln/tag/bez, /ln/tag/without.
TipDo agregačních mechanismů nejsou zahrnuty záložky, v jejichž URL se objevuje „is.jamu.cz/“ Takové záložky se nevypisují v pohledech žhavé záložky, populární a nejnovější.
- 7.K čemu slouží mrak štítků?Mrak štítků zobrazuje štítky, které byly nejčastěji použity k označení záložek. Pomáhá tak nejen k lepší orientaci na stránce, ale i k vyhledávání. Častěji používané štítky jsou zvýrazněny větším písmem. V mraku štítků tak vidíte, které štítky jsou ve vybrané kategorii použity a můžete podle nich dále vyhledávat. Mrak štítků se mění podle toho, v jaké kategorii štítků se právě nacházíte. Pokud si nějaký štítek rozkliknete, bude mrak na nové stránce odkazovat na související štítky. Štítky mohou být seřazeny podle abecedy nebo podle četnosti výskytu.
1 Ukázka mraku štítků.
Pokud vám pro zobrazení štítků nevyhovuje mrak, můžete si nejpoužívanější štítky zobrazit v seznamu. V závorce se pak zobrazuje četnost výskytu štítku.
1 Možnosti zobrazení a seřazení štítků.
- 8.Záložky a výuka, e-learningNa adrese
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/zkratka_fakulty:kod_predmetu
lze vyhledat záložky týkající se tohoto studijního předmětu. Na adresehttps://is.jamu.cz/auth/ln/tag/zkratka_fakulty:kod_predmetu!
(tj. s vykřičníkem na konci) jsou záložky k předmětu, které uložili bývalí i současní vyučující tohoto předmětu. Můžete tedy zvolit, zda vás zajímají výhradně odkazy doporučované učiteli, nebo cokoliv co k předmětu kdokoliv zařadil (bude typicky obsáhlejší, ale možná může být méně kvalitní).Jak lze Záložky využít v e-learningu? Odkazy na zajímavé zdroje v internetu má mnoho učitelů zájem studentům poskytovat - nejčastěji formou souboru se seznamem odkazů zavěšeným do Studijních materiálů předmětu. Agenda Záložky přináší nové možnosti: odkazy lze snadno editovat, štítkovat, třídit a zejména do nich mohou snadno přispívat studenti. Zapojení studentů do spoluvytváření informačních zdrojů je v e-learningu trendem. Jako učitel můžete například:
- vystavit záložky k určitému tématu,
označit je štítkem a např. v textu
studijního materiálu na ně upozornit - jsou na adrese
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/zkratka_fakulty:kod_predmetu+jmeno_stitku
tj. např.
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/FI:PV005!+web
Variantu bez vykřičníku použijete, pokud chcete vyhledat i ty záložky, které k předmětu nevložili učitelé, ale lib. uživatelé:
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/FI:PV005+web
- vystavit seznam doporučené literatury, jejíž položky jsou dostupné
on-line (články, volně šířené publikace). Pokud zadáváte studentům
např. každý týden čtení, lze toto snadno vyznačit štítky, např.
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/FI:PV005!+cteni+prvni_tyden https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/FI:PV005!+cteni+druhy_tyden https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/FI:PV005!+cteni+nepovinne
Snadnou editací štítků můžete seznamy pohodlně měnit, doplňovat. Může to být pohodlnější, než udržovat seznamy odkazů např. v souborech ve Wordu. Studentům jen sdělíte zvolenou konvenci (např. že mají hledat „cteni+prvni_tyden“) nebo jim v Interaktivní osnově či jinde připravíte odkaz se seznamem pro daný týden; - zadat studentům vyhledat/aktualizovat záložky k určitému tématu a strukturovaně je oštítkovat a popsat (vyjádřit, co obsahují, proč by na ně čtenář měl klikat, jak jim připadají kvalitní, ...). Pokud vaši studenti zpracovávají např. referáty k danému tématu, může být součástí úkolu průzkum a doplnění „Dalšího čtení k tématu“ prostřednictvím této agendy;
- vyzvat studenty, aby si zkopírovali a okomentovali záložku -
vložte odkaz např. na určitý článek. Pomocí „přidat k mým“ si student
snadno odkaz zkopíruje a může u něj vyplnit štítky a popis. Pod odkazem
např. „14 osob“ se pak zobrazuje souborná stránka, kde lze popisy
zhlédnout.
Někdy se v těchto systémech kromě sběru komentářů sbírá také „agregovaný názor“ studentů: v popisu k vloženému článku formulujte dotaz, např. „Myslíte si, že autor Platónovo východisko správně pochopil? Vyjádřete svůj názor štítkem ano / ne“ a přidejte k záložce štítky „ano“ a „ne“. Student pak může použít volbu „rychle“, umazat štítek, pro který „nehlasuje“ a záložku si uložit. Cizí štítky jsou u záložky vypsány v pořadí dle četnosti použití, tj. je vidět, zda studenti hlasují spíše „ano“ nebo „ne“. Můžete samozřejmě nechat „hlasovat“ i z více možností, např. pomocí počtů hvězdiček ap.
- vystavit záložky k určitému tématu,
označit je štítkem a např. v textu
studijního materiálu na ně upozornit - jsou na adrese
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/zkratka_fakulty:kod_predmetu+jmeno_stitku
tj. např.
- 9.K čemu využiju Oblíbené Záložky?Jsou to ty vaše Záložky, které mají štítek favorit nebo favourite. Máte je přehledně pod odkazem „oblíbené“ a lze u nich nastavit pořadí. Typicky pro:
- odkazy jinam, které používáte hodně často: vaše e-mailová schránka na cizím serveru, vaše oblíbené rádio, předpověď počasí, slovník, encyklopedie wikipedia a podobně;
- odkazy do ISu, které např. aktuálně používáte více, ale nejsou
dostupné „na jeden klik“ z titulní strany - např. přehled poznámkových
bloků, poskytovna předmětu, který nemáte zapsaný, diskusní vlákno, kde
čekáte na odpověď.
Note
Některé stránky IS JAMU - zejména výsledky vyhledávání v různých agendách - nemusí být možné do Záložek zařadit, resp. po otevření takové Záložky se vám zobrazí jen nabídka vyhledávání a nikoliv dříve vyhledaný výsledek. Musíte v konkrétním případě vyzkoušet, zda umožňuje.
- 10.Jak můžu záložky importovat/exportovat?Pro export záložek si nejprve vyberte záložky, se kterými chcete pracovat, v navigační liště nahoře na stránce (volba „moje oblíbené/všechny“). Následně zvolte v pravém sloupci v sekci Správa záložek možnost „export“. V aplikaci pro export můžete upřesnit rozsah exportu či typ výstupu.
Pokud chcete do IS JAMU nahrát svoje záložky z jiné služby pro ukládání záložek, vyberte v sekci Správa záložek možnost „import“ a následně dohledejte soubor ve vašem počítači.
1 Odkaz na import/export záložek.
- 11.Podrobněji o štítcíchŠtítek je jedno slovo (bez mezery), které je vepsáno ke konkrétní záložce a podle kterého pak můžete vyhledat skupinu záložek. Ve štítku lze používat pouze písmena (i s diakritikou, malá i velká), číslice, znak podtržení (_) a hvězdičku.
Záložky označené štítkem nebo kombinací štítků jsou na adrese:
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/stitek1+stitek2Záložky označené štítkem1 a současně neoznačené štítkem2 jsou na adrese:
https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/stitek1-stitek2Tipy:
- Štítek formulujte v 1. pádu jednotného čísla, tj. např. „internet“ nikoliv „internetový“, „internetové“ nebo „hra“ nikoliv „hry“. Štítky se tak méně množí.
- Slova v nutně víceslovných štítcích oddělujte podtržítkem, např. dvur_kralove.
- Rozhodněte se, zda budete používat štítky česky, anglicky, s diakritikou, bez a dodržujte to - budou se vám méně množit. Většina prohlížečů umí zobrazovat adresy s diakritikou s URL. Pokud vyhledáte štítek s diakritikou a nic se vám nenajde, např. is.jamu.cz/ln/tag/víno, zkuste ještě bez diakritiky: is.jamu.cz/ln/tag/vino - chyba může být ve vašem prohlížeči. V seznamech/mracích štítků se štítky slučují - nevidíte vícekrát štítky lišící se pouze diakritikou nebo velkými/malými písmeny.
- Nápadným formátováním (velká písmena, hvězdičky, více podtržítek, ...) si lze opticky zvýraznit soukromé štítky, které třeba chcete mít v abecedním seznamu svých štítků pohromadě (např. __ukol_tisk, __ukol_cist, __ukol_koupit)
- Víte, že s dalšími uživateli sdílíte podobný speciální zájem (anime, web 2.0, Carl Gustav Jung, ...). Domluvte se na systému štítkování – štítky se pak méně množí.
- 12.Proč používat Záložky v IS JAMU a ne jiný social bookmarking server?Podobná služba je k dispozici např. na linkuj.cz, jagg.cz, del.icio.us, digg.com. Jedná se o tzv. social bookmarking. Více o tomto fenoménu najdete např. v záložkách na adrese https://is.jamu.cz/auth/ln/tag/social_bookmarking Zobrazit.
V čem může být přínos obdobné služby v univerzitním prostředí?
- Do sdílení se zapojí i lidé, kteří podobné služby na internetu nenavštěvují, ale IS JAMU používají aktivně.
- Služba není anonymní – vidím, kdo záložku přidal, kdo a jaký má na záložku názor (podle veřejných štítků).
- Univerzitní komunita je (oproti širému internetu) poměrně sourodá: zajímají nás informace o našem městě, o studiu, o studentském trávení volného času, nebo o učení, cestování, vědě, ... Lidé mají obvykle zájem o dění v oboru, který studují nebo vyučují. Sdílení odkazů do internetu tak může být velmi přínosné.
- Služba agreguje záložky týkající se studijních předmětů – snadno můžete se zajímavým materiálem seznámit své spolužáky či své studenty.
- 13.Jaká jsou pravidla pro užívání služby?Platí pravidla pro používání Informačního systému JAMU. Je povoleno vkládat záložky odkazující na komerční subjekty či nabídky služeb. Je zakázáno spamovat opakovaným vkládáním stejných nebo podobných položek s cílem dosáhnout efektu inzerce. Není povoleno duplikovat funkci Vývěsky ISu.
Štítkujte záložky s rozmyslem. Neoznačujte např. oborovými štítky relaxační (vtipný ap.) materiál – ctěte omezený čas jiných uživatelů, kteří v agendě hledají např. užitečné zdroje ke svému studiu.
Provided you have failed to find the information you were searching for, you can contact us at