Umění v pozdně moderní situaci (interaktivní osnova)

Rozpad iluzí 8/12/2014

Jestliže na konci 20. století ještě Francis Fukuyama (*1952, Chicago) hovořil ve své knize Konec dějin a poslední člověk o tom, že historie končí, protože vývoj všech institucí a principů je u konce a všechny velké otázky budou zodpovězeny (tedy ryze moderní iluze), dnes, v roce sta let od začátku první světové války, je zřejmé, že se tyto sny nenaplnily. Moderna nejen že nepřinesla kýžený ráj na zemi, ale ani nedokázala uspokojivě zodpovědět problémy, o nichž diskutují filozofové tisíce let. Není načase uznat, že existuje jakési věčné v člověku, jež podrobuje nekonečná a v zásadě nikdy se neuzavírající filozofie (philosophia perennis) svému tázání bez naděje na finální odpověď? Není člověk přeci jen něco neskonale složitějšího a nevyčerpatelnějšího, než jen tuší soudobá věda i antropologizující umění? Neměl by moderní člověk uznat, že se v něčem zásadně a hluboce mýlí? A neznamená přiznání tohoto omylu odvrhnout to dobré, co nám poslední staletí přinesly?

Takové otázky na nás čekají tuto hodinu, kdy se pokusíme poodstoupit ze světa, v němž žijeme, a podívat se na něj trochu z nadhledu. Jaká je pozdně moderní doba?

Úkoly

Nalezněte nějaký ryze pozdně moderní jev a připravte si jeho krátkou prezentaci. Můžete k tomu použít jeho fotografii nebo článek z tisku apod., který svým kolegům a kolegyním ukážete a krátce okomentujete. Ve svém komentáři se zaměřte na to, proč právě tento jev považujete za ryze pozdně moderní, v čem ukazuje dnešní dobu a které jeho aspekty považujete za charakteristické pro svět, ve kterém žijeme.

Inspirace: nebojte se extrémních a radikálních věcí, jako jsou konspirační teorie, extrémní umělecká díla nebo politické protesty, určité druhý veřejného projevu, projevy informační společnosti, ryze virtuální záležitosti jako meme, virtuální identita. Můžete se zaměřit i na projevy tak komplexních otázek, jako je transgender, transhumanismus, exploatační praktiky, underground apod.

Na tuto hodinu je třeba mít přečtenou knihu Anthonyho Giddense Důsledky modernity. Můžete ji využít i k inspiraci pro úkol.