Základní charakteristiku tohoto doktorského studijního programu Dramatická umění tvoří jeho orientace na odbornou analýzu a reflexi umělecké tvorby v oblasti dramatických umění.
Cílem vzdělávání v tomto doktorském studijním programu je poskytnout teoretické znalosti a schopnosti jejich aplikace na analýzu a teoretickou reflexi dramatické tvorby a zároveň umožnit rozvíjení uměleckých dovedností a praktických zkušeností tak, aby absolvent byl kvalifikovaný nejen pro uměleckou tvůrčí činnost, ale rovněž pro schopnost její odborné reflexe, vědecko-výzkumnou a další tvůrčí činnost.
Smyslem doktorského studijního programu Dramatická umění je umožnit další, vysoce specializované umělecké a vědecké vzdělání absolventům Divadelní fakulty JAMU a příbuzných studijních programů s cílem je připravit na jejich pedagogické působení na vysokých uměleckých školách nebo tvůrčí činnost v čele uměleckých a kulturních institucí.
Doktorské studium navazuje na problematiku znalostí profesního zaměření, prohlubuje je a následně umožňuje završit studium problémů poznaných skrze vlastní uměleckou a tvůrčí práci systematickým, soustředěným teoretickým přezkoumáváním, zobecňováním a písemnou reflexí.
Dovednosti zahrnují schopnost používat postupy vědy, kvalitativního výzkumu, umělecké a tvůrčí činnosti k zhodnocení nejnovějších poznatků v oblasti umělecké a výzkumné činnosti. Dále při rozvíjení postupů zaměřených na získávání nových výzkumných poznatků, získávání vlastních výzkumných údajů a informací, jejich zpracovávání a interpretaci, stejně tak i při vyhodnocování poznatků z tvůrčí činnosti Směřují k zejména k schopnosti používat postupů vědy, výzkumu, umělecké a tvůrčí činnosti pro rozšiřování poznání ve všech oblastech dramatického umění. 
Vzdělávání v doktorském studijním programu v oblasti dramatických umění je vzděláváním vedoucím k získání hlubokých teoretických znalostí, praktických zkušeností a uměleckých tvůrčích dovedností.
Zahrnují i schopnost uplatnit získané nové poznatky nejen ve vlastní umělecké a tvůrčí činnosti, ale také při publikování v odborných časopisech, sbornících, monografiích, na mezinárodních i národních konferencích, seminářích a jiných vědeckých a odborných setkáních. Má ke schopností realizovat výsledky ve formě uznatelných výstupů umělecké i vědecké činnosti.
Dalším úkolem, který si klade tento doktorský studijní program, je výchova nových pedagogů uměleckých oborů pro vysoké umělecké školy, tedy především pro oblast divadelní. Proto jsou studenti doktorského programu vedeni svými školiteli – a s jejich supervizí – také k samostatné pedagogické aktivitě. Realizuje se většinou ve 2. a 3. ročníku studia, a to buď formou pedagogické asistence, nebo přímo samostatnou výukou.
Vzdělávání studentů v doktorském studijním programu dramatická umění je na Divadelní fakultě JAMU zajištěno dostatečným prostorovým a materiálovým  zajištěním výuky, včetně prostorů pro výzkumnou uměleckou činnost.
Dále personálním zajištěním výuky vysoce kvalifikovanými akademickými pracovníky.
Ve výzkumné části jsou vytvářeny předpoklady pro zapojení studentů do řešení výzkumných problémů školy. Disertační práce a další výstupy mají splňovat požadavky uznatelných vědeckých či uměleckých výstupů v RIV nebo RUV.
Vzdělávání v doktorském studijním programu z hlediska počtu studentů vychází z podmínek pro zajištění odpovídajících prostorových, materiálních zdrojů a dále podmínek odpovídajících možnostem zapojení doktorandů do výzkumné činnosti i z počtu akademických pracovníků schopných zajistit kvalitní výuku a výzkumnou činnost studenta. Na Divadelní fakultě JAMU jde zpravidla o 5 přijímaných studentů do jednoho ročníku.
Filozofie doktorského studia na Divadelní fakultě JAMU vychází z chápání umění jako integrální součásti lidského myšlení. Vedle racionálního poznávání světa, které nalézá svou výsostnou a strukturovanou podobu v řadě vědeckých disciplín, je pro člověka už od počátků jeho existence cestou k poznávání záhad bytí také umění. Cíl vědeckého i uměleckého poznávání je totožný, totiž snaha pochopit podstatu lidské existence, rozdílné jsou pouze prostředky a metody tohoto poznávání. Proto je doktorské studium na Divadelní fakultě orientováno především na tu linii poznávání světa, kterou zprostředkuje umění a prostředky a metody jemu vlastní. Zároveň je ovšem nutno podotknout, že ani umělecký doktorský studijní program se nepohybuje v „iracionálních mlhách“, ale využívá v míře potřebné a nezbytné také postupy exaktní a racionální; právě v propojení obojího, se zvláštním důrazem na uměleckou tvořivost (talent, intuice, inspirace…), spatřujeme specifiku uměleckého doktorského studijního programu.