Průchod studiem

Rozsah, formální úprava a odevzdání závěrečných prací v bakalářském, magisterském a doktorském stupni studia

Diskuzní fórum pro tuto osnovu

Toto fórum slouží pro doplnění dotazů k tématu a návrhy k doplnění


Co je to závěrečná práce a jaký má být  její rozsah?


Závěrečnou prací v bakalářských studijních programech se rozumí bakalářská práce.
Závěrečnou prací v magisterských studijních programech se rozumí diplomová práce.
Závěrečnou prací v doktorských studijních programech se rozumí disertační práce. 

Normostranou v závěrečných pracích se rozumí 1800 znaků včetně mezer.

Bakalářská práce má rozsah nejméně 72000 znaků včetně mezer, což odpovídá 40 normostranám (započítávají se jen textové části od Úvodu po Závěr).
Diplomová práce má rozsah nejméně 108000 znaků včetně mezer, což odpovídá 60 normostranám (započítávají se jen textové části od Úvodu po Závěr).
Disertační práce má rozsah nejméně 216000 znaků včetně mezer, což odpovídá 120 normostranám (započítávají se jen textové části od Úvodu po Závěr).
.

Kde najdu požadavky na formátovaní závěrečných prací? 


Výčet požadavků na formátování, kterým je potřeba se řídit, najdete ve  Vyhlášce Divadelní fakulty o rozsahu kvalifikačních prací, formální úpravě a způsobu odevzdávání závěrečných prací, s. 8, viz
Pro vypracování  závěrečné práce máte dále k dispozici šablonu s přednastavenými styly formátování, do které je možné přímo vpisovat obsah práce. Stáhnout si ji můžete viz. Divadelní fakulta →  Student→  Dokumenty související se studiem → Informace pro končící ročníky → Šablona pro kvalifikační práce WORD, nebo Šablona pro kvalifikační práce PDF.

Bližší informace k rozsahu, formální úpravě a odevzdání disertačních prací najdete ve Studijním a zkušebním řádu JAMU, hlava V, čl.104, 107 a 108. viz 

Co mám dělat, když nemám jistotu v pravopisu?


Pokud nemáte jistotu v pravopisu, zdroj informací k pravopisu můžete najít např. zde:

Jak mám číslovat závěrečnou práci? 


Stránky závěrečných prací číslujte arabskými číslicemi, číslovat začněte Úvodem a pokračujte až do Soupisu příloh včetně
Nečíslujte tyto součásti závěrečné práce: titulní list, anotace, klíčová slova, prohlášení, poděkování, obsah. 
Čísla stránek pište vpravo dole. 
Přílohy závěrečné práce číslujte samostatně.

Co jsou to přílohy a jak je mám označit?


Přílohou se rozumí ta část práce, která není zásadní pro hlavní myšlenku práce, ale práci vhodně doplňuje.
Každou přílohu začněte na nové straně a označte ji velkým tiskacím písmenem např. Příloha A - Název přílohy, atd. Každou další přílohu označte postupně dle abecedy (Příloha B, atd.)

Jaké druhy informací zpracovávám v závěrečné práci?


V závěrečné práci zpracováváte dva druhy informací. 

  • Privátní informace
Mezi privátní informace patří osobní a citlivé informace. Tyto informace nejsou veřejně dostupné (nebyly většinou publikovány) a můžou se nacházet např. v osobních archivech, v soukromé korespondenci, v soukromé e-mailové komunikaci, nebo jsou získávány prostřednictvím rozhovoru atd. 
Zdroj k těmto informacím uvádějte přímo v textu, kde s danou informací pracujete. Bibliografické údaje k těmto zdrojům pak uvádějte v soupisu použité literatury a dalších citovaných zdrojů na konci práce.
Pokud v práci uvádíte takové osobní a citlivé informace, máte povinnost získat od autorů těchto informací tzv. informovaný souhlas ke zpracování a zpřístupnění těchto údajů.
Vzor pro tento informovaný souhlas najdete ve Vyhlášce Divadelní fakulty, Příloha B - Informovaný souhlas, s. 21-22, viz
  • Veřejné informace
Veřejné informace jsou informace, ke kterým se dostáváte bez pomoci autora (jsou už někde publikovány) a můžete je najít např. vyhledáváním na internetu, vypůjčením v knihovně, jsou dostupné v knihách, článcích atd.
K tomuto druhu informací musíte vždy uvést informační zdroj v souladu s požadavky, které jsou dostupné ve Vyhlášce Divadelní fakulty, Příloha A - Požadavky na citace viz

Kdy mám a kdy nemám uvádět informační zdroj? 


Informační zdroje uvádějte vždy, pokud v závěrečné práci pracujete s informacemi od jiných osob. Uvádějte je i v případě, že nepoužíváte přímé citace, ale zdroj parafrázujete.
Informace od jiných osob jsou např. myšlenky, teorie a názory jiné osoby, fakta, statistiky, grafy, přímé citace či parafrázování psaného či mluveného projevu jiné osoby, dále tzv. úřední díla (jako právní předpisy, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejné listiny, obecní kroniky apod.).

Informační zdroj nemusíte uvést pokud jde o informace obecně známé, anebo pokud jste k těmto informacím dospěli vlastním uvažováním (popisujete své postoje, zkušenosti, hodnocení, závěry atd.).

Jaké jsou způsoby uvádění informačních zdrojů v závěrečné práci?


Při psaní závěrečné práce se musíte rozhodnout pro jeden ze způsobů, jak budete uvádět informační zdroje. 

Způsoby:
  • U německého způsobu uvádíte informační zdroje vytvořením poznámkového aparátu, kde bibliografické údaje uvádíte v poznámkách pod čarou. Tento způsob je vhodný např. pro studijní programy herectví, činoherní režie a divadelní dramaturgie. 
Přesné instrukce o německém způsobu uvádění informačních zdrojů najdete ve Vyhlášce Divadelní fakulty, v Příloha A - Požadavky na citace, s. 13-16, viz  
  • U Harvardského způsobu uvádíte bibliografické údaje bez poznámkového aparátu pod čarou. Tento způsob je vhodný zejména pro  studijní programy divadelní produkce.
Přesné instrukce k harvardském způsobu uvádění informačních zdrojů najdete ve Vyhlášce Divadelní fakulty, v Příloha A - Požadavky na citace, s. 16-20, viz 

S rozhodnutím o vhodném způsobu uvádění informačních zdrojů pro Vaši práci Vám  může pomoct vedoucí nebo školitel Vaší práce. Pokud se už rozhodnete pro jeden ze způsobů, jste pak povinni jej dodržovat v celé práci.

Jak mám vytvořit poznámkový aparát?  


Poznámkový aparát (rozhodli jste se pro německý způsob uvádění informačních zdrojů) znamená, že musíte vytvořit poznámky k textu, které se budou řadit do číslovaných odkazů pod čarou na konci příslušné strany textu. 
Poznámky používáte k dovysvětlení textu, k uvedení souvislostí či dalších myšlenek autora a k uvedení informačního zdroje.

Další pravidla pro poznámky jsou:
Každou poznámku pod čarou začínejte velkým písmenem a končete tečkou. 
Pokud se při zápisu bibliografických údajů na téže stránce některé informace opakují, používejte vhodná slova k naznačení této skutečnosti (např. tamtéž, cit. dílo nebo op. cit.). 
Odkaz na poznámku označujte v hlavním textu arabskou číslicí, nadsazenou nad text (horní index). Tento index pište až za interpunkční znaménko.
Poznámky číslujte od počátku číselné řady průběžně v celém  textu.

U citací uvádějte v poznámce pod čarou pokud možno bibliografický zdroj originálu použitého citátu a jméno překladatele. Poznámkový aparát by neměl obsahovat tabulky a grafy.

Co je soupis použité literatury a dalších citovaných zdrojů a jak jej udělám?


Soupis použité literatury a dalších citovaných zdrojů je přehled všech úplných bibliografických údajů. 
Zařazujte jej na konec práce.

Co obsahuje bibliografický údaj?


Bibliografický údaj obsahuje povinné údaje ve stanoveném pořadí a oddělené stanovenými oddělovači.

V bibliografickém údaji uvádějte:
  1. tzv. německý způsob: Příjmení autora, jméno autora. Název publikace. Číslo vydání. Místo vydání: nakladatel, rok vydání. Edice, číslo edice. ISBN (ISSN). 
  2. tzv. harvardský způsob: Příjmení autora, jméno autora, rok. Název publikace. Číslo vydání. Místo vydání: nakladatel. Edice, číslo edice. ISBN (ISSN).
Další pravidla:
Má-li dílo nejvýše tři (spolu)autory, uvádějte všechny. 
Při vyšším počtu (spolu)autorů uvádějte jen prvního z nich se zkratkou „a kol.“ 
Díla bez autora zařazujte abecedně podle prvního písmene názvu. 
Číslo vydání uvádějte povinně v případě, že se jedná o jiné než první vydání. 
Místo vydání uvádějte v jazyce té země kde dílo vyšlo, např. pokud vyšlo v Londýně ve Velké Británii, uvedete: London. 

ISBN bylo u nás zavedeno v roce 1989, proto ho obsahují pouze publikace vydané po tomto datu. 
Pokud některý z povinných údajů není známý, neuvádějte jej. 
Názvy nepřeložených děl uvádějte v originále. U méně běžných jazyků (maďarština, finština apod.) za přesným zněním názvu uveďte jeho překlad v hranaté závorce. 
Názvy děl v jazycích, které nepoužívají latinky, můžete do latinky transkribovat. Podobně postupujte u jmen autorů. 

Úplný přehled všech pravidel pro vytváření bibliografických údajů  najdete ve Vyhlášce Divadelní fakulty, v Příloha A - Požadavky na citace, s. 13-20, viz  

Jaká platí pravidla pro tabulky a kam je mám zařadit?


Každá tabulka musí mít nadpis, který udává její obsah tak, aby tabulka byla srozumitelná a úplná. 

První možnost:
Tabulky můžete zařadit přímo na příslušném místě v textu.
V tomto případě musíte uvést na konci práce soupis tabulek umístěných v textu, číslo tabulky, název tabulky a číslo stránky, na kterém je v textu umístěna. 

Druhá možnost:
Tabulky můžete zařadit jako samostatný oddíl za textem práce.
Pokud je zařadíte na konci práce, musíte umístit na příslušném místě v textu odkaz na jejich název, pořadové číslo a označení strany, na které je tabulka dohledatelná. 

Tabulky číslujte průběžně arabskými čísly.

Jaké mám možnosti zařazení obrazového materiálu? 


První možnost:
Obrazový materiál (fotografie, jejich kopie, obrázky atp.) můžete zařadit přímo do textu práce. Tuto možnost používejte v případě, že  je obrazový materiál v textu diskutován či komentován.
V tomto případě na konci práce uvádějte soupis použitých obrazových materiálů s uvedením zdrojů a autorskými údaji. 

Druhá možnost: 
Pokud je obrazový materiál rozsáhlejší, umístěte jej v přílohovém aparátu na konci závěrečné práce, jako jednu z příloh. 

O vhodném způsobu zařazení obrazového materiálu do závěrečné práce se můžete rozhodnout dle přímé návaznosti obrazového materiálu na text či bohatosti materiálu.

Jakými dalšími dokumenty se můžu řídit z hlediska formální úpravy závěrečných prací?



Formální úprava závěrečných prací se řídí normou ČSN ISO 7144:1997 (Dokumentace - Formální úprava disertací a podobných dokumentů).

Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory se řídí normou ČSN 01 6910:2014 (Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory).

Systém odkazů a citací v závěrečných pracích se řídí normou ČSN ISO 690:2011 (Informace a dokumentace - pravidla pro odkazy a citace informačních zdrojů).

Všechny výšeuvedené normy jsou dostupné k prezenčnímu nahlédnutí ve studovně JAMU. Informace o přístupu k normám, zde:  

 

Jak citovat nástroje umělé inteligence v odborných textech a závěrečných pracích?

Používání nástrojů umělé inteligence při psaní odborných textů je novým a současna i velmi dynamicky se rozvíjejícím fenoménem. Žádný závazný předpis jejich použití zatím neupravuje, proto doporučujeme řídit se Doporučením prorektora pro tvůrčí činnosti JAMU Jak citovat nástroje umělé inteligence v odborných textech a závěrečných pracích, které naleznete zde:

Co je to plagiátorství a jak mohu provést jeho kontrolu? 


Před odevzdáním kvalifikačních prací jste povinen provést kontrolu plagiátorství.  Z hlediska plagiátorství se můžete řídit dokumentem kol.: Jak se vyhnout plagiátorství /příručka pro studenty/, viz níže.

Jaká jsou pravidla pro odevzdání závěrečné práce? 


Závěrečné práce odevzdáváte prostřednictvím IS. 

Postup odevzdávání závěrečné práce prostřednictvím IS je popsán v této osnově výše: